Odkazy

Vzhledem k faktu, že naši vzpěrači ukončili svá vystoupení na šampionátu, je čas se také porozhlédnout po památkách Barcelony. Využili jsme nabídky místních cestovek a nechali se přemluvit k zakoupení okružní jízdy Barcelonou.

Protože jsme se narodili v první polovině minulého století, platí pro nás sleva 5 € z celkové ceny jízdenky, která dělá 30 €. Jízda otevřeným double busem trvala zhruba dvě hodiny, z čehož jsme minimálně třetinu času strávili čekáním na zelenou v přemnožených křižovatkách. Na štěstí nebyla vynechána žádná z nejznámějších památek, která nám zanechal geniální architekt Antoni Gaudí* a které Barcelonu dělají Barcelonou. Ty jsme v některých případech navštívili ale již před touto jízdou. Takže jsme si mohli v první hodině jízdy vychutnat v pražícím slunci úžasnou architekturu celého města, ulice plné turistů, skútrů, elektrických koloběžek a neuvěřitelného počtu restaurací. V druhé hodině jízdy jsme zbaběle utekli před sluncem do přízemí autobusu, které bylo klimatizováno. Velký zážitek máme z prohlídky „Catedral de Barcelona“, kterou jsme navštívili během jízdy. Okruhy jsou standardizované, můžete na kterékoliv zastávce vystoupit, památky si prohlédnout a pokračovat na stejnou jízdenku dalším busem. Bydlíme (studentská kolej) v centru Barcelony, dvě stanice metra (má devět linek, jízdenka na 10 jízd stojí 10,20 €) od největšího taháku Barcelony chrámu „SAGRADA FAMILIA“. Úžasná a dech beroucí stavba, která je stále ve výstavbě a jenom protlačit se do její blízkosti, stojí velké úsilí. Bohužel se vstupenky k návštěvě chrámu prodávají pouze přes internet a kapacita je vždy na několik dnů dopředu vyprodána. Patříme tudíž mezi turisty, kteří se této stavbě obdivovali pouze zvenku. Z některých navštívených památek zde nejsou zařazeny fotografie. Baterka mého fotoaparátu má svoji kapacitu a není na takový denní záběr připravená. Večery věnujeme přeplněným mořským plážím, na kterých relaxuje ještě po 20.00 hodině tisíce návštěvníků. Ve středu se zúčastníme kongresu IWF Masters, ve čtvrtek dopoledne naše mini skupina (Jan Helebrant, Miloš Trnka a Karel Prohl) ukončí pobyt a přesune se do Prahy. Miloš Trnka přes Prahu bude pokračovat do dalekého Melbourne. Mistrovství končí v sobotu velkolepým rautem. Podrobné hodnocení světového šampionátu bude připraveno příští týden.

 

*Antoni Gaudí i Cornet (25. 6. 1852 Reus u Tarragony – 10. 6. 1926 Barcelona) byl katalánský architekt, představitel Katalánského modernismu. Valná většina Gaudího staveb se nachází v hlavním městě Katalánska, v Barceloně. Mezi jeho nejznámější barcelonská díla patří chrám Sagrada Família. Mezi lety 1984 a 2005 bylo sedm Gaudího staveb připsaných na seznam světového dědictví UNESCO.(Pramen: cs.wikipedia.org)   

 

 

Karel Prohl