Odkazy

 

Číst dál...

 

Číst dál...

Petr Petrov startující na Memoriálu Naima Sulejmanoglu v Gaziantep (TUR) obsadil v HK do 67 kg 2. místo s výkonem 294 (132, 162). V trhu a ve dvojboji překonal národní rekordy. Výrazně tím posílil své naděje v kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu. Gratulujeme!

Číst dál...

Dne 6.5.1990 se v Příboře konalo premiérové mistrovství České republiky žen, které bylo spojeno se šampionátem žáků (5. 5.) V Holešově to bude v neděli 10. 11. 2019 jubilejní 30. národní šampionát žen. Vrátím se ještě krátce k tomu premiérovému. Soutěžilo se ještě v klasických hmotnostních kategoriích do 44, 48, 52, 56, 60, 67.5, 75, 82.5 a nad 82.5 kg. První tři váhy nebyly obsazeny. V dalších zvítězily Jana Růžková (PAR), Lenka Valíčková (SNH), Šárka Glumbíková (OST), Marcela Stanovská (OST), Radka Ševčíková (OST) a Soňa Vašíčková (RHP).

Číst dál...

Často kladená otázka, do které doby můžeme klást vznik techniky v trhu a v nadhozu do dřepu? Upřímně řečeno, nevím. Snad někdy do poloviny 20 let minulého století. Všechny z té doby dochované fotografie nám však představují vzpěrače s činkou nad hlavou při dokonaném pokusu a proto nám v pátrání nepomohou. Koho napadla myšlenka užití dřepu? Mnozí vzpěrači v minulosti trhali a přemísťovali do polodřepu s rozskočením do stran. Domnívám se, že některé z nich činka srazila do dřepu a nová technika byla na světě. Další z možností je trh jednoruč, který se prováděl do hlubokého polodřepu, který u nejvyspělejších závodníků v mnoha případech přešel do plnohodnotného dřepu. K přechodu do dřepové techniky v ostatních disciplínách zbýval pak již jen malý krůček. Zažil jsem obdobnou situaci v roce 1978 před MS v Gettysburgu. Jeli jsme v tréninku přemístění do polodřepu naplno, jeden z nominovaných si naložil osobák a při výrazu do podřepu jej činka srazila do dřepu. Kupodivu dokázal vstát a činku nad hlavou fixovat (maximálně uvolněná ramena a kotníky). Nová technika byla na světě. Po diskuzi jsme se s trenéry dohodli, že tato technika má více mínusů než plusů a zapomeneme na tento náhodný pokus. K našemu velkému překvapení polovina Číňanů o několik týdnů později na MS tuto techniku měla perfektně zvládnutou a za několik let s ní začali překonávat světové rekordy.

Číst dál...

 

Číst dál...

*1939 - †2019

Číst dál...

(* 5.11.1924 Velké Němčice)

 

Mezi diváky mistrovství České republiky Masters v Holešově (18. – 19. 5. 2019) zavítal bývalý reprezentant Karel Saitl, který v letošním roce oslaví 95 let. Na přání mnoha přátel zveřejňujeme výtah z jeho profilu „Síně slávy“ Českého svazu vzpírání. 

Číst dál...

Před 20 lety v srpnu 2000 se Český svaz vzpírání zapojil do nových technologií zřízením svazové webové stránky www.vzpirani.cz s anglickou verzí názvu www.weightlifting.cz. Od začátku měl plnit úkol informovat členy svazu o základních událostech v našem sportu. Postupně se zaváděním internetu a zlevňováním služeb se stal nenahraditelným pomocníkem v komunikaci. Během několika let svaz upustil od písemné korespondence a plně začal využívat služeb internetu. 

Číst dál...

 

Číst dál...