Odkazy

Žáci se polepšili!

Pokračujeme v bilancích před závěrem sezóny. V souboru, který přikládáme najdete v jednotlivých listech hned šest různých tabulek. Dvě sledují pořadí podle Sinclaira, jednotlivě pro st. i ml. žáky. Další dvojice sleduje pořadí st. a také ml. žáků podle dvojboje. Najdete i tabulky oddílů podle Sinclaira. V souladu s regulemi žákovské ligy započítáváme vždy tři nejlepší borce každého týmu, a opět odděleně starší a mladší žáky.

Máme ještě před sebou Finále žákovské ligy i řadu závodů, na nichž mohou naši nejmladší prokázat i vydatně polepšenou výkonnost. Už nyní však můžeme říci, že starší žáci jsou už zřetelně lepší, než jejich loňští předchůdci. A to v celém průmětu, jak ve špičce, tak v základně, s jedinou výjimkou. Toto tvrzení dokládají přesvědčivě tato čísla: 2002/2001: 1. místo: +16 bS; 5. místo: 0, 10. +15, 15. +15, 20. +15, 30. +13, 40. +8, 50. +7 Sb.

Není pochyb o tom, že se tento dobrý výsledek ještě zlepší, jak v elitě, tak zejména v dalších desítkách. Nejvyšší čas! Vždyť už jsme nebyli s to mít reálnou naději i na jen důstojnou účast na ME do 16 let. Loni jsme zastavili dlouholetý pád, letos to vypadá na první krůček, možná i krok z mnoha dalších chceme-li se dostat byť pouze částečně k někdejšímu postavení v Evropě.

Pozitivně se projevuje systematičtější přístup přípravy mládeže. Střediska mají smysl. Ten bude ještě větší, budeme-li náročnější a nerozmělníme-li přílišným rovnostářstvím nevelké prostředky, jimiž pro tento účel disponujeme. Proto se chystá důkladná rozvaha ambic každého z potenciálních reprezentantů či členů středisek. Tento záměr bude podpořen ještě důslednějším využitím databáze. Z déledobé analýzy vyplývá, že ti, co jsou momentálně nejvýše (podle Sinclaira či dvojboje) nemusí mít vždy nejslibnější perspektivu. V tomto směru je kupř, nepřehlédnutelným důkazem tohoto způsobu vidění reality dosavadní dráha ostravského Antonína Spáčila (ročník 1989). Ten je sice mezi st. žáky podle Sinclaira „až“ 28., díky nárůstu 52 Sb. To je jistě velice slušné, přesto je tento závodník stále příslušníkem druhého sledu. Nicméně, dokázal cosi na české poměry neobyčejného. Za 16 měsíců přibral pouze 2,2 kg, ale ve dvojboji se zlepšil o 47,5 kg! Na první pohled je jeho suma 112,5 kg při hmotnosti 57,2 kg přehlédnutelná, databáze v níž vedeme všechna vystoupení však tuto pozoruhodnou okolnost „nesmlčí“.

Mezi staršími žáky je zatím jasným králem novohrozenkovský (a také už havířovský) Jiří Orság, váhově přibral 7 kg, dvojbojově přidal 70 kg. Druhý (rovněž havířovský) Michal Mička (rovněž ročník 1989 – starším žákům překvapivě vévodí ti, kteří mezi nimi zůstanou i příští rok!) přibral 11,1 kg, ve dvojboji „povyrostl“ o 80 kg. Nejvyšší bodový přírůstek (samozřejmě krom nováčků z nichž až na 15. místo vystoupal boskovický Adam Roza) zaznamenal teplický Radek Podhola – 68 Sb. za zlepšení 47,5 kg při vzrůstu váhy o 5,2 kg.

Mezi mladšími žáky opětovně primát drží bohumínský Patrik Krywult, ale už má konkurenci. Hned za ním jsou nositelé rodových tradic Silvestr Khek a Lumír Gregor. O něco níže najdeme i Riga či Gasiora juniora atd. či jména dosud vzpěračsky neproslulá (ale co není může být) kupř. Hofbauera, kluky Petrovovy, Vavříka. A hned při premiéře se markantně představili havířovští Petr a Pavel Kalužové, zřejmě dvojčata.

Leč mladší žáci – jako celek – v této chvíli ještě nezpochybnitelný nárůst kvality neprokazují. Jen v dílčích aspektech. Existuje však důvodná naděje, že v závěru roku, kdy ze žákovského trojboje leckterý z nich přejde na dvojboj, budou i zde cifry vesměs v plusu.

Mezi oddíly drží žezlo havířovští! Zejména mezi st. žáky je ale pořadí hodně vyrovnané, věříme tedy, že kluby využijí závěr sezóny k tomu, aby se díky osobním a třeba i českým rekordům některé z našich tradičních či nových líhní dostaly výš. Což bude jen a jen k prospěchu českého vzpírání.

Tak hodně zdaru!!

Dr. Rudolf Drmola