Odkazy

 

Vzhledem k celosvětovému rozšíření koronaviru a omezením cestování zavedeným mnoha zeměmi se místní organizační výbor rozhodl odložit asijské mistrovství, které se mělo konat 16. - 25. dubna v Taškentu v Uzbekistánu, na zatím neurčený termín. Připomínám, že mistrovství Asie bylo přesunuto z Kazachstánu do Taškentu v Uzbekistánu před třemi týdny ze shodného důvodu.

 

Kvalifikace vzpěračů USA v soutěži „Rogue Weightlifting Challenge“, který je součástí multi-sportovního festivalu Arnold Classic v Columbusu v Ohiu, se koná bez přítomnosti diváků. Celková účast na Arnold Classic se odhaduje na 22 000 sportovců z 80 zemí, kteří soutěží v celé řadě sportů – kulturistiky, vzpírání, šermu, gymnastiky, bojových umění, boxu a mnoha dalších olympijských a fitness sportů. Na festivalu je akreditováno 2x více sportovců než na olympijských hrách a od svého založení Arnoldem Schwarzeneggerem v roce 1989 se stal jednou z nejpopulárnějších multi-sportovních akcí na světě.

Nová směrnice IWF umožní za předem daných podmínek sportovcům soutěžit na různých kontinentálních dubnových šampionátech, pokud je jejich vlastní mistrovství zrušeno nebo odloženo pokračující epidemií koronaviru. Kvalifikaci na OH je možné ukončit také na mezinárodních turnajích zařazených do kalendáře IWF. 

Čtyři kontinentální šampionáty, které zatím zůstávají v kalendáři IWF beze změn jsou ME v Moskvě v termínu 4. – 12. 4., mistrovství Afriky na Mauriciu 13. – 20. 4., Panamerické mistrovství v Santa Domingu v Dominikánské republice 18. – 24. 4. a mistrovství Oceánie v Nauru ve dnech 21. – 25. 4. 2020.


Při slavnostním zahájení olympijských her budou moci od nynějška nosit státní vlajku společně muž a žena. Na zasedání v Lausanne o změně tradice rozhodl Mezinárodní olympijský výbor v zájmu zachování rovnoprávnosti pohlaví. Dosud bylo pravidlem, že při slavnostním nástupu na úvod olympijských her měly jednotlivé výpravy jediného vlajkonoše. Výjimkou byly předloňské zimní hry v Pchjongčchangu, kde společný korejský tým přivedli na plochu stadionu severokorejská hokejistka Hwang Čong-kum a jihokorejský bobista Won Jun-čong. "Doporučujeme všem národním olympijským výborům, aby tuto možnost (dvou vlajkonošů) využily," řekl šéf MOV Thomas Bach. Výkonný výbor také rozhodl, že každá výprava musí mít mezi svými členy nejméně jednoho muže a jednu ženu.

 

Prezident IWF Tamás Aján rezignoval na titul čestného člena Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Aján byl členem MOV od roku 2000, v roce 2010 byl po dosažení 70 let věku jmenován čestným členem.  Během svého působení na MOV byl Aján členem čtyř komisí – Sport pro všechny, subkomise pro testování mimo soutěž, olympijské hnutí a mezinárodní vztahy. Jeho rezignace je spojena s obviněním z korupce německé televizní společnosti ARD z 5. 1. 2020. "Výkonná rada MOV vyjadřuje své poděkování a velké respektování tohoto osobního gesta pana Ajána."

MOV schválila umístění surfinku na Teahupo'o (Tahiti). Všech 48 surfařů, kteří budou soutěžit v prvním týdnu her, stráví druhý týden her v olympijské vesnici v Paříži. Účastní se také slavnostního zakončení. Tahiti se nachází 15 700 kilometrů od Paříže a to je historicky největší vzdálenost mezi dvěma olympijskými soutěžemi pořádanými jako součást stejných her.

 

Prameny: ČTK

https://www.insidethegames.biz/

https://www.iwf.net/

https://www.arnoldsportsfestival.com/

 

Karel Prohl