Odkazy

V nedávných dnech v Halmstadu proběhlo třídenní školení žen – trenérek vzpírání. Kurzu se zúčastnilo 13 žen ze čtyř kontinentů. Hnací silou semináře byla Karoliina Lundahl, významná vzpěračka minulosti, která v roce 1998 zvítězila na mistrovství světa v Lahti a je členkou Síně slávy IWF. 

Na olympijských hrách dokázala startovat ve dvou sportech. V roce 1996 (Atlanta) ve vrhu koulí a v roce 2000 (Sydney) ve vzpírání. Na semináři chyběla asi nejvýznamnější trenérka současnosti KIM CHUN HUI (Severní Korea), která se posledních několik let podílí na významných úspěších ženské reprezentace Severní Koreje. Školení se zúčastnilo 13 trenérek z Fidži, Austrálie, Nového Zélandu, Egypta, Jižní Afriky, Belgie, Finska, Velké Británie, Trinidad/Tobago a USA. Absolventky semináři získaly certifikát, který jim umožní vést školení trenérů ve světě. Předsedkyně svazu vzpírání USA Andrea Papandrea„směřujeme ke genderové rovnosti žen a mužů i ve vzpírání, to je klíč ke změně tradice a kultury sportu“. IWF si je vědomá obrovské nerovnováhy v poměru žen a mužů ve funkcích světového vzpírání a v krátké době přijme nová pravidla v oblasti genderové rovnosti. Tento problém bude také řešen na blížícím se kongresu, který předchází MS J-17 v Las Vegas začátkem března tohoto roku.

 

Předseda SKV Teplice pan Petr Radouš oznámil, že na mimořádné schůzi klubu byla do funkce místopředsedkyně zvolena paní Kateřina Türbová. Gratulujeme Kateřině a vzpěračům Teplic k dobré volbě. 

 

IWF oznámila další dopingové případy, které se týkají pořadatele letošního mistrovství světa mužů a žen. Chayutira Pramongkhol zvítězila na MS v minulém roce v HK do 48 kg a Wamalun Rattanawan, která na stejném šampionátu obsadila v HK do 64 kg 3. místo. Celkem má Thajsko za několik posledních měsíců již osm pozitivních reprezentantů. Dále se doping týkal také dvou reprezentantů Vietnamu. Van Vinh Trihn (M) a Thi Phuong Thahn Nguyen (W). Nebylo oznámeno, z které soutěže pocházejí pozitivní vzorky.

 

Německá liga pokračovala. Petr Věžník a Petr Stránský hostují v KSV Bavaria Regensburg. Věžník při 81,3 kg zdolal 253 (108, 145) a Stránský při 75,5 kg 253 (118, 135).

 

Karel Prohl