Odkazy

 

„FAJR CUP“

 

V termínu 6.-11.3.2018 se v Iránu konal pod patronací IWF a za účasti 10 států mezinárodní turnaj ve vzpírání 3. ročník „FAJR CUP“. Přelomovou událostí tohoto turnaje je účast reprezentanta USA Derricka Johnsona (HK 62 kg), který zde zvítězil výkonem 250 kg. Derricka v soutěži vedla prezidentka vzpěračského svazu USA, Viceprezidentka IWF a předsedkyně komise žen při IWF paní Garza Papandrea, která zde naplňuje funkci vyslankyně IWF a vedla zde vzdělávací seminář na téma vzpírání žen a jejich kaučinku v přípravě a v soutěži.  Poslední reprezentant USA ve vzpírání v Iránu startoval v roce 1965, kdy v Teheránu konalo mistrovství světa. Shahrokh Shahnazi, generální tajemník Iránského národního olympijského výboru, podporuje zapojení iránských žen do aktivního sportu. V příštím ročníku, bude soutěžní program této soutěže rozšířen o kategorii žen. Přijetím žen do systému soutěží v Iránu, je splněna jedna ze základních podmínek k podání žádosti o pořadatelství světa pro rok 2021. Vzpírání je v Iránu společně se zápasem nejpopulárnějším sportem. V Iránu ve vzpírání pracuje na 300 profesionálních trenérů. Garza Papandrea se setkala také s prezidentem federace vzpírání islámské republiky Íránu Ali Moradim a hovořili o možném startu iránské ženy na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020.

 

Ursula Garza Papandrea a Derrick Johnson

Ursula Garza Papandrea a Derrick Johnson

 

Vysoké ocenění vzpěračky z Filipín

 

Sympatická trojnásobná olympionička Hidilyn Diaz (PHI) získala prestižní TOYM za rok 2017. Vyznamenání uděluje Filipínský senát za neocenitelný přínos a vynikající výsledky v různých oborech v tuzemsku i v zahraničí. TOYM 2017 nabízí různorodý soubor pozoruhodných osobností z celé země, kteří vynikli v oblasti vymáhání práva, vzdělávání, veřejné služby, sportu, umění, komunitních služeb, medicíny a žurnalistiky. Hidilin Diaz byla mezi osm vyznamenaných zařazena za své úspěchy ve vzpírání. Na mistrovství světa v minulém roce obsadila v HK do 53 kg 3. místo s výkonem 199 (86, 113). Na OH v roce 2016 vybojovala stříbrnou medaili za 200 (88, 112). Je první ženou Filipín s olympijskou medailí v historii. Svoji finanční odměnu použila k vybudování vzpěračského klubu pro širokou veřejnost v místě svého bydliště Zamboanga.

 

Hidilyn Diaz

Hidilyn Diaz

Hidilyn Diaz

Hidilyn Diaz

 

Genderová rovnost v IWF především

 

Vedení Mezinárodní federace vzpírání (IWF) prohlašuje, že výrazně pokročila směrem k zajištění rovných příležitostí pro muže a ženy. Prezident IWF Tamas Aján prohlásil, že rovnost byla klíčovou prioritou federace. Chceme zajistit, aby ženy a muži měli rovné příležitosti pro praktikování sportu od amatérské úrovně až po elitu. Dosáhli jsme v této oblasti velkého pokroku, je však zapotřebí více práce a IWF je odhodlána spolupracovat se všemi národními federacemi na dosažení rovnosti žen a mužů v našem sportu. Prezident IWF prohlásil, že vzpírání žen je v posledních letech na velikém vzestupu, stačí porovnat počty startujících žen na mistrovství světa všech věkových kategorií za posledních 10 let. IWF bude podporovat start žen na olympijských hrách v roce 2020 z míst, kde vzpírání má tradici pouze v mužské části.

 

USA Weightlifting President Ursula Garza Papandrea IWF President Tamas Aján

USA Weightlifting President Ursula Garza Papandrea IWF President Tamas Aján