Odkazy

  Oddíl 1.místo 2.místo 3.místo Počet ročníků Počet medailí Body
1.

Sokol Moravská Ostrava „A

12x 3x 1x 16x 16x 123
2.

PSKO Praha

1x 9x 2x 14x 12x 87
3.

TJ Bohumín Bonatrans „A

1x 3x 4x 15x 8x 81
4.

Sokol Nový Hrozenkov „A

2x - 4x 14x 6x 73
5.

Sokol Zlín

- - 2x 11x 2x 46
6.

Sokol Lázně Bohdaneč „A

- - 1x 15x 1x 41
7.

Sokol Moravská Ostrava „B

- 1x 1x 6x 2x 20
8.

SKV Baník Havířov

- - 1x 3x 1x 14
9.

TJ Holešov

- - - 6x - 13
10.

TJ Bohumín Bonatrans „B

- - - 5x - 12
11.

Baník Sokolov

- - - 5x - 11
12.

Lonka Příbor

- - - 4x - 9
13.

TŽ Třinec

- - - 2x - 3
14.

Sokol Nový Hrozenkov „B

- - - 2x - 2
15.

Nová Role

- - - 1x - 1
16.

Sokol Zlín „B

- - - 2x - 1
17.

Sokol Lázně Bohdaneč „B

- - - 2x - -

Bodování 1.-2.-3.-4.-5.-6.-7.-8. místo = 8-7-6-5-4-3-2-1 bod

V prosinci byl ukončen 16. ročník ligové soutěže žen. V historii se této soutěže zúčastnilo 12 oddílů. Bez absence je pouze Sokol Moravská Ostrava „A“. Soutěž má své specifikum v možnosti startu i „B“ družstev. Ve 2. ročníku v roce 1992 se mimo ligovou soutěž, kterou mimochodem vyhrály závodnice Sokolu Moravská Ostrava, konalo ještě mistrovství České republiky, kde zvítězily děvčata z Bohumína. Nedostatek trenérských osobností a nejenom těchto, lze vysledovat z počtu trenérů prošlých historií této soutěže. V Ostravě, Novém Hrozenkově, Zlíně a Bohdanči se trenér za celou dobu trvání soutěže nezměnil. Pouze v Bohumíně je součastný trenér třetím v pořadí.

Nedostižným počtem 12 titulů a 123 bodů je zaslouženě na 1. místě se svými svěřenkyněmi trenér Miroslav Kozel, který pro tuto soutěž již vychovává třetí generaci vzpěraček. Z těch prvních vzpomeňme Šárku Glumbíkovou, Marcelu Stavovskou, Olgu Henkelovou, Hanu Langovou, ale i Radku Ševčíkovou a Majku Korčianovou, se kterými se můžeme setkat i dnes. Ostrava sází na mládí. Markéta Minaříková, Laura Lozová jsou v přípravě na MS juniorek do 20 let, které se koná v roce 2007 v Praze. Oporou je Petra Klimparová.

Olymp Praha již poslední dva roky nesoutěží. Mezi největší hvězdy patřily Soňa Vašíčková, Beata Váchalová, Jitka Štolfová a později k nim z Pardubic přišla Iva Kutnerová. K ženskému vzpírání v Olympu a Soně Vašíčkové patří nezapomenutelný trenér Antonín Drešl, který ji dovedl k medailím na mistrovství Evropy. Jediný titul děvčata získaly v roce 2004 se lvím podílem Lenky Orságové. Mají na svém kontě druhý největší „balík“ 12 medailí.

Bohumín je také spoluzakladatelem této soutěže (v 1. ročníku v roce 1991 startovala děvčata pouze z těchto tří oddílů). V jeho začátcích se ve funkci trenéra ženám věnoval Anton Baraniak. První medaili v premiérovém ročníku pro Bohumín získaly Sylva Baraniaková, Lucie Lietavská, Ludmila Prohlová a Šárka Macurová. Mezi další významné závodnice oddílu patřily v minulosti sestry Zuzana a Lucie Mandátovi, Jarka Volfová, Lucie Mezerová. Dnes jsou oporou Petra Müllerová a Andrea Šromová. Bohumín patří mezi čtyřlístek oddílů, kteří se mohou pochlubit ziskem alespoň jednoho titulu. Trenér Jaroslav Thér.

V roce 1993 se do soutěže zapojily ženy Sokola Nový Hrozenkov. Od začátku stojí ve vedení družstva trenér František Orság, který na vzpěračské prkno přivedl svoji manželku Marii, dceru Lenku a neteře Zuzanu a Magdu za svobodna Boháčovi. V Hrozenkově začala vzpírat jedna z prvních vzpěraček u nás Lenka Valíčková. Po návratu Lenky Orságové z PSKO Praha, dokázal Hrozenkov v posledních dvou ročnících triumfovat. Zejména poslední kolo ročníku 2006 bylo dramatické a zůstane v paměti účastníků.

Sokol Zlín vede od vstupu do ligové soutěže trenér Jaroslav Janeba, který svému družstvu dokázal vtisknout svůj styl. Po letech se vrátila Ivana Tomalová, ale pamatujeme si také Irmu Kaslovou, Ivanu Hábovou a dodnes soutěžící Jarmilu Kaláčovou.

Sokol Lázně Bohdaneč soutěžil zpočátku pod hlavičkou VCHZ Pardubice a později Syntézia Pardubice. Družstvo vede Bohuslav Svoboda. Bohdaneč a od svých začátků sází na mládí. Tradičně má věkově nejmladší družstvo a dodnes větší polovinu národních rekordů v kategorii juniorek do 17 let drží právě ony. Vzpomeňme Ivu Kutnerovou, která zde začínala, sestry Šebkovi a sestry Vašíčkovi.

Ostatní družstva se soutěže zúčastňují sporadicky a náhodně. Systematicky se v oddílech práci s děvčaty nevěnují. Přesto i zde se občas vynoří talent, který zamíří i do reprezentace, například Lenka Hanusová a Monika Pechočová z Havířova. Z ostatních oddílů vzpomeňme v Příboře Renátu Statkovou, v Teplicích Lenku Vrbovou, v Nové Roli Irmu Kaslovou, Petru Maxovou, Moniku a Květoslavu Kocurovi, Romanu Gudzikovou v Třinci, Silvii Matičkovou, Vendulu Rážovou ze Sokolova, Moniku Polomíčkovou z Holešova.

Karel Prohl