Odkazy

Sportovní klub vzpírání Bonatrans Bohumín (ŽD Bohumín) slaví v letošním roce 70 let své existence. K této příležitosti bude vydána publikace „70 let vzpírání v Bohumíně 1949 – 2019“. Autor Karel Prohl.Kniha o formátu A4 má 298 stran, obsahuje více než 700 černobílých a barevných fotografií, které mapují největší úspěchy v historii klubu. Jsou mezi nimi nikdy nepublikované snímky ze soukromých archivů našich členů. Naše historie je úzce svázaná z historií Československého a Českého vzpírání. Proto zde najdete mnoho styčných bodů, které vám mohou pomoci získat další informace o historii našeho sportu. Ve snaze snížit cenu tisku na snesitelnou míru, bude tentokrát vazba pouze brožovaná s tiskem na standartní papír o gramáži 100 g. Předběžná cena je stanovena na 500 Kč. Předávka bude možná na Valné hromadě ČSV 11. 5. 2019 v Praze, mistrovství České republiky Masters ve dnech 18. – 19. 5. v Holešově a na mistrovství České republiky W+M do 23 let, které se bude konat dne 22. 6. v Horní Suché. Knihu lze zaslat na dobírku + poštovné. 

Objednávky do 15. 4. 2019 prosím směřujte na mobil 737 757 922 nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Pravděpodobně nastávající kulaté výročí bude pro některé z nás, patřící do druhé a třetí generaci bohumínských vzpěračů, asi poslední. Pravdou je, že předcházející kulatiny jsme si dokázali ještě i se zakladateli řádně užít. Zachovávali jsme desetileté termíny, minimálně dvakrát jsme to nemohli vydržet a slavili uprostřed desetiletí. Pamatuji oslavu s účastí vedení ŽD Bohumín včetně s generálním ředitelem, představiteli města, okresu, ÚV ČSTV, zástupci politických a společenských organizací. Celkem se tenkrát v kavárně legendárního Hotelového domu sešlo kolem 150 hostů. Jako každý spolek jsme si užili chvíle slávy i období, kdy nám bylo těžko. Během naší 70 leté existence prošlo vzpírání velkými změnami. Byl zrušen tah, trojboj se zkrátil na dvojboj, veteráni mají kontinentální, světové šampionáty a každé čtyři roky mohou soutěžit na svých olympijských hrách, ztratili jsme možnost vybojovat mistra Československa, třikrát došlo ke změně hmotnostních kategorií, dělíme se o místa s ženami, se kterými máme společné cíle a šatny. Získali jsme možnost zvýšit váhu činky o 1 kilogram. Při shodném výsledku nevyhrává lehčí, ale rychlejší. S úctou vzpomínáme na předsedy oddílu a další členy našeho výboru, kteří již nejsou mezi námi. Do vzpěračského nebe předčasně odešlo i několik našich kamarádů z řad aktivních závodníků. Začínali jsme s jednou činkou náhodně objevenou v kůlně, pro 10 atletů to stačilo, pro dalších deset jsme si druhou činku vyrobili sami. Pro stejný počet závodníků máme dnes 30 kvalitních činek a kupujeme další. Postavili jsme vlastními silami ve dvou etapách v šedesátých a osmdesátých letech minulého století vzpírárnu, která nám dnes nepatří.  Velké ovace jsme sklízeli v divadle „Osvěta“ a protože se nám budovu nepodařilo zbořit, byla později zbořena městem ……

 

 

Karel Prohl