Odkazy

Termín: 20.-26.5.2001, místo: Teplice

Třetí mistrovství Evropy na naší půdě. Chybí nám však pořadatelství mistrovství světa. Volné je v roce 2006. Poslední zpráva z VR ČSV hovoří o schválení žádosti k pořadatelství, kterou přednese na kongresu při MS Masters v Kefalonii náš zástupce ing. Miloslav Glíž.

Startovalo 32 žen a 407 mužů. Naše výprava čítala 6 žen a 65 mužů. Podstatně méně, než avizovaly přihlášky! Přesto byla účast špičková, výkony světové, tepličtí zvládli pořadatelství tak významné soutěže na výbornou. Z počátku trvaly určité pochybnosti ohledně zchátralosti celého objektu sokolovny "Na Letné". Pořadatelé se však vytáhli ve všech ostatních bodech a zaslouženě budou v historii ME Masters figurovat ve společnosti těch úspěšných. Vkusné ceny a medaile za umístění na 1.-3. místě, diplomy do 6. místa, vydařené suvenýry, výborná kuchyň Ladislava Martinovského přímo v tělocvičně, která byla změněna na restauraci s výhledem na vzpírající veterány s příjemnou obsluhou krásných děvčat.

V celkovém hodnocení žen zvítězila vynikající Annette Campbell z Velké Británie výkonem 165 kg (75, 90) při váze pouhých 61,0 kg s ročníkem narození 1961. Annette "utrhla" i 80 kg, bohužel 2:1 neplatných. Ve svých věkových kategoriích se naše děvčata umístila následovně: L.Hradilová (AG 4) na 2. místě, M. Orságová (AG 3) na 1.místě, J. Kaláčová, L. Prohlová a K. Kocurová na 5. - 6. -9. místě. J.Štolfová (AG 1) na 3. místě. Pomyslným celkovým vítězem v mužích se stal Anatolij Parchomanko (UKR) startující v AG 5, za výkon 212,5 (95, 117,5) v HK do 69 kg. Nejlépe se v tomto žebříčku z našich závodníků umístili M. Kopecký, D. Bango, J. Šmolík na 5.- 7. a 14.místě. K. Saitl (AG 9) vyhrál, A. Spáčil (AG 9) byl druhý. V AG 7 obsadili V. Tomšík 5. a O. Lexa 6.místo. V AG 6 K. Vojvodík a J. Pavliska 9.-10.místo. V. Jaroš (AG 5) se může pochlubit 4. místem. J. Šmolík, A. Baraniak, K. Prohl v AG 4 skončili na 2.- 4. a 10.místě. Z. Klusák (AG 2) získal 2. místo. V nejmladší kategorii M. Kopecký a D. Bango obsadili 3. a 4. místo, L. Beníšek byl třináctý.

Získali jsme celkem 29 medailí! Z toho 13 zlatých, 7 stříbrných a 9 bronzových. Prvně se stali mistry Evropy Jitka Štolfová, Miloš Kopecký, první medaile z tohoto typu soutěže si vezou Oldřich Brabec, Daniel Bango, Libor Beníšek, Milan Hlaváč, Saša Douša a Miroslav Kubinec. Ostatní si tuto slast s radostí zopakovali. Našimi nejkvalitnějšími výkony se prezentovali Marie Orságová a Miloš Kopecký. Oba shodou okolností obsadili v celkovém hodnocení podle Sinclairových bodů 5. místo. Všem mistrům Evropy a ostatním medailistům patří absolutorium! Některým chybělo k medailovému umístění pověstné štěstí (5 x 4.místo, 9 x 5.místo), spočívající v jednom neplatném či neuznaném pokusu. V soutěži družstev mužů, kde jsme startovali po několikaleté odmlce, jsme v sedmi lidech obsadili se 187 body až 5. místo. Jiří Šmolík a Miloš Kopecký shodně překonali ve svých věkových a hmotnostních kategoriích třikrát evropský a světový rekord. Oldřich Lexa překonal evropský rekord jedenkrát.

Samostatnou kapitolou tohoto mistrovství se stali rozhodčí. Obecně platí, že čím starší závodník, tím více se dá přehlédnout. Pozor, mám na mysli závodníky kolem 70 let a výše - tam tolerance za určitých okolností dělá z rozhodčího gentlemana. Do věku 60-65 let se musí rozhodovat naprosto přesně a podle mezinárodních pravidel. Tentokrát rozhodčí nesouhlasili s technikou tradičních účastníků ME-MS Waltra Mrosacka (1913), Vasilije Zubova (1931), Petra Bajučenka (1930), Viktara Kovaljova (1928). Pouze posledně jmenovaný měl ve své HK konkurenci. Ostatní soutěžili sami se sebou a jak se ukázalo i s rozhodčími. Bitvu bohužel prohráli, a protože činku vždy dopravili nad hlavu, rozhodčími jim byl vlastně sdělen definitivní verdikt.

Startovné bylo pro naše závodníky sraženo na přijatelných 400 Kč. Hotel Panorama poskytl pohodlí i náročným zahraničním účastníkům. Cenově pod 200 Kč se tak kvalitně u nás určitě nelze ubytovat. Takže připočteme-li ještě jízdné, bude dlouho trvat, pořídit start na ME v podobné cenové relaci. O to větší škoda nevyužitých možností našich původně přihlášených závodníků, kteří se z jakýkoliv důvodů soutěže nezúčastnili.

Kompletní výsledky ME Masters jsou, díky laskavosti p. Blanky Hofmanové z Teplic, k dispozici na internetové stránce Českého svazu vzpírání

MS Masters se koná v termínu 23.-29. 9. v řecké Kefalonii. Mnozí jsme na stejném místě startovali v roce 2000, kdy se tam konalo ME Masters. Jedeme do známého prostředí a jistě zkušenosti využijeme. Bilance je lichotivá. Z ME Masters jsme zatím přivezli 187 medailí, z toho 89 Au, 52 Ag a 46 Br. Celkem s umístěním na MS a Světových hrách 308 medailí!