Odkazy

Ve dnech 29. - 30. 5. 2021 se v Brně bude konat 43/30. mistrovství České republiky Masters mužů a žen.V rámci této soutěže proběhne 33/3. šampionát družstev mužů a žen. Do družstva budou započítané tři nejlepší výsledky startujících závodnic a závodníků z jednoho oddílu. Mistři z minulého roku SKV Teplice a TAK Hellas Brno. Pořadatelem je TAK Hellas Brno. Průměrný počet startujících se každoročně pohybuje kolem osmdesáti. Těší vzestupný trend počtu startujících žen. Je těžké odhadnout letošní počty. Tréninkové omezení z důvodu dlouhotrvající pandemie oficiálně vyřadila naší skupinu z tréninkových míst. Pouze jednotlivci si zachovali svoji sportovní formu tréninkem ve sklepě, garáži, bytě či blíže neidentifikovaných a bizarních míst. Termínem 17. května se vracíme do vnitřních sportovních prostor pro plnohodnotný trénink. Přestože zatím proběhli pouze tři domácí a dvě mezinárodní soutěže, máme již na kontě 22W/11M překonaných veteránských národních rekordů, v případě Kamila Kučery nejvyšší světové úrovně.

 

Pouze krátce k historii TAK Hellasu Brno. Dne 13. října 1897 díky Richardu Havlíčkovi vzniká v Brně Český athletický club HELLAS Brno, který byl nositelem naší slavné tradice těžké atletiky v moravských krajích. Téměř vzápětí, v roce 1899, byl v Brně založen další těžkoatletický klub Herkules Brno, který společně s dalšími brněnskými kluby ASK Türk (1894), AK Heros a AK Felsen byly kluby převážně či čistě německé, s registrací v německém svazu. Pořadatelem mistrovství Evropy v roce 1913 byl Türk Brno. Dlouhá léta jsme znali Hellas podnázvem Sokol Brno Obřany. Ke změně došlo před pěti lety v roce 2016, kdy se Sokol přihlásil k odkazu Hellasu.

 

Na fotografii z roku 1905 uprostřed sedí zakladatel Richard Hromada, po jeho pravici nad ním Gustav Frištenský. Na fotografii z roku 1913 sedí uprostřed náčelník klubu Leopold Žídek. Třetí foto nám představuje ženskou část brněnského klubu z 3. kola I. ligy žen z roku 2018, kdy vybojovaly svůj první titul mistra České republiky. Ano, svět se mění. V první řadě je v pokleku současný trenér klubu a ředitel šampionátu Milan Lutter. V přiložené listině rekordů Masters si s dostatečným odstupem od nadcházející soutěže můžete srovnat svoji výkonnost a nachystat se.

 

Karel Prohl