Termín: 12.5.2007, místo: Havířov

Velmi očekávaná soutěž z hlediska blížícího se mistrovství světa juniorů do 20 let v Praze. Trenér juniorské reprezentace Miroslav Vrbka zde naposledy prověřoval sportovní formu kandidátů reprezentace před nejdůležitějším startem roku. Víme jaký je odstup mezi našimi a nejlepšími světovými juniory. Jsme však pořadateli a z tohoto důvodu si můžeme dovolit širokou nominaci. Závodníci nezklamali a práce oddílových, střediskových a reprezentačních trenérů nese své ovoce. Celá širší špička se v této věkové kategorii posunula v průběhu roku znatelně kupředu. Výkony Orsága, Cibulky, Krywulta, Gasiora, stabilní forma Petrova a Fojtíka předurčuje tento širší výběr alespoň k překonání osobních rekordů. Po několika nešťastných zraněních se právě včas vrátil Petr Teplíček. Nesmíme zapomenout ani na závodníky, kteří ve stejném termínu bojovali ve 2. lize juniorů. I zde se jistě najdou kandidáti startu. Návrh nominace reprezentační komise bude v pátek dne 18.5.2007 v Bohumíně schvalovat VR ČSV.

K samotné soutěži. Favorité z Havířova, Bohumína a Sokolova obsadili prvá tři místa s velkým odstupem od další trojice účastníků. Jiří Orság byl nesoustředěn v trhu, kde zůstal pouze na základním pokusu 145 kg když postupně 150 a 154 kg nedal. V nadhozu se projevila jeho síla, soutěž jistil na 180 kg, druhým pokusem bezpečně zvládl 190 kg a 3. pokusu se vzdal. Zaslouženě zvítězil v TOPu a potvrdil, že je naším nejlepším juniorem. Lukáš Cibulka zopakoval Orságovu nejistotu v trhu, kde šel dvakrát základní pokus na 135, které následně bezpečně dal, ale 140 kg v posledním pokusu byl opět neplatný. V nadhozu dal dobře 170 a 180 kg. Štikou kategorie do 17 let se stává Patrik Krywult, který přidal během 14 dnů (od mis. ČR juniorů do 17 let) dalších 10 kg ve dvojboji. To je před MSJ vynikající vizitka. Petr Petrov odvedl svůj standart. Mrzí opakování obou základních pokusů. V Jiřím Gasiorovi nám roste budoucí velmi dobrá „stopětka“. Výborný trh, škoda posledního pokusu v nadhozu na 140 kg. I tak se opět zlepšil a Jiří patří mezi ty naše juniory, kteří se umí prodrat dopředu. Eduard Fojtík v I. kole nedokončil soutěž. Svým sobotním výkonem se znovu vrátil mezi kandidáty startu v nejvyšších soutěžích. Více než 2/3 závodníků se zlepšilo. Nejvíce Jiří Orság (Havířov), Jan Novotný (Cheb), Drahoslav Orság (Nový Hrozenkov), Patrik Krywult (Havířov).

Svá místa si vyměnili závodníci Havířova a Bohumína. Havířov přidal 98 Sb. a celou soutěž vede. Svěřenci Petra Teplíčka přidali pouze 33 Sb. Obě družstva překonala hranici 1.400 Sb. Ani na dalších místech nedošlo k těsným výsledkům. Sokolov (+116 Sb.) bezpečně obhájil bronzovou pozici, Nový Hrozenkov (+25 Sb.) skončil opět na 4. místě, Zlín (+ 7b.) si vybojoval setrvání v soutěži, Cheb přes zlepšení o 52 Sb. skončil na posledním 6. místě.

Po sobotních výkonech (1.+2. liga) bych se přimlouval za start na ME juniorů do 17 let minimálně pro 3-4 závodníky. Generační výměna na sebe dlouho nenechá čekat a do další olympijské kvalifikace musíme vstoupit s novým reprezentačním družstvem.