Odkazy

Termín: 25.11.2006, místo: Sokolov

Havířov zvítězil po sedmé v řadě a v historii po jedenácté. Od roku 2000 nemá u nás konkurenci. Vynikajícího výkonu dosáhl Tomáš Matykiewicz, který se na prkně objevil po dlouhodobém zranění. V závěru sezóny se výkonem přes 400 Sb. blýskl i Petr Sobotka. Mirek Cichý pendluje mezi rakouskou a českou ligou a té naší dává přednost. Minulý týden (18.11.) při svém startu v Rakousku dokázal pouze 286 (136, 150). Rudolf Lukáč věnuje svůj profesní čas mužské reprezentaci Slovenska, přesto jeho výkon Havířovu pomohl k titulu. V družstvu bodoval ještě spolehlivý Veselík. Odchovanec Pavel Lasota patří do nastupující generace mladých vzpěračů, ale na úroveň soutěže ještě nemá.

Největším překvapením ročníku a kola je družstvo Třince. Po promyšlených nákupech vedení oddílu dokázalo vybojovat premiérovou medaili a to hned ve stříbrném lesku. Nejlepších umístění družstvo dosáhlo v letech 2003 a 1994, kdy obsadilo shodně 4. místo. Viktor Gumán, Mirek Janíček a Richard Tkáč patří do slovenské reprezentační špičky a na zisku medaile mají největší zásluhu. Petr Hejda patří do naší reprezentační zálohy a zde tvrdil muziku. Sympatické bylo vystoupení Luďka Wollnera, Markovi Bilkovi start nevyšel a soutěž nedokončil.

Bronzovou medaili obhájili již po čtvrté za sebou závodníci Bohumína. Nejlepším byl opět hostující Ondrej Kutlik, téměř 300 kg se podařilo Jiřímu Mandátovi. V dresu Bohumína překvapivě nastoupil Radim Kozel z Ostravy. Družstvo doplnili odchovanci Marek Baraniak, Josef Gasior a Oldřich Tchurz.

Na nepříjemném 4. místě zůstali závodníci Baníku Sokolov, který zůstal bez medaile naposledy v roce 1990. Nejlepší závodníci družstva Petr Hrubý a Roman Polom mají aktivitu rozšířenou o starty v německé lize. Zejména Roman Polom se ukázal být v dobré formě a předvedeným výkonem své starty v Německu překonal. Roman letos oslavil kulatých 40 let. Další překvapivé hostování zde registrujeme u Petra Slabého (Sokol Moravská Ostrava). Konec sezóny Petra nezastihl v dobré kondici. Na body skončil až na 14. místě a byl poražen i některými, pouze ligovými závodníky.

Úroveň 1. ligy zachraňuje kompletní reprezentace Slovenska. Nejlepším závodníkem ligového kola se stal Tomáš Matykiewicz, který v průběhu roku opustil reprezentaci. Z účasti na 3. kole se omluvila družstva Sokola Moravské Ostravy a Sokola Zlína. Soutěžní řád dovoluje za určitých okolností nedokončit soutěž družstev a být přesto v celkovém hodnocení započítán. Ostrava již do boje o medaile nemohla zasáhnout a Zlín byl jasným sestupujícím již po 2. kole. Účast na soutěži v jednotlivém kole vyjde kolem 15.000.- Kč a to jsou důvody, které vedli k absenci obou družstev. Pochopitelné, přesto nemorální. Stojí za úvahu reorganizace soutěže. Co takhle dvě skupiny po 6 družstev, 1.-3. kolo v základní skupině, nadstavba finále (první tří z každé skupiny) + zbytek o setrvání? Téměř 42 % startujících je ve svých družstvech na hostování. I zde by mělo dojít ke změnám. Odchovanci nedostávají dlouhodobě šanci. Po skončení středních škol závodníci odcházejí za prací, oddíly nemají finanční prostředky na jejich zajištění. Mnohem levnější metodou je zajistit hostování. Bohužel se tahle politika promítá i do doplňování reprezentace. Krůček vpřed udělal v tomto směru Havířov, budou však po zkušenosti z tohoto kola pokračovat?