Odkazy

Termín: 4.11.2006, místo: Příbor

Poslední letošní šampionát jednotlivců. Překvapivě slušná účast 50 závodníků z 12 oddílů. Neoficiální soutěž družstev vyhráli závodníci Baníku Havířov s 39 body, před domácími s 27 body a bronzovou příčku obsadili svěřenci Čestmíra Sekaniny z Boskovic. Bodovalo 10 oddílů. Dva tituly zůstali zásluhou Radima Jeníka a Martina Boloma doma, stejný počet si odvezli Lukáš Mirga a Ondřej Čada do Havířova a David Cserge s Janem Kalou do Rotavy. Po jednom titulu zbylo na Ostravu (Michal Janíček) a Boskovice (Lukáš Liška).

České rekordy překonali: Radim Jeník z Lonky Příbor v HK do 32 kg v hodu medicinbalem výkonem 7,8 m, Michal Janíček z Ostravy v HK do 40 kg v trojskoku a trojboji výkony 7,2 m a 240 bodů a Lukáš Liška (Boskovice) v HK do 62 kg v hodu, trhu a trojboji výkony 11,1 m, 57 a 60 kg, 303 bodů. Zejména rekordy Lišky jsou vynikající.

Pro 10 závodníků byl start na mistrovství České republiky premiérový, tedy bez jakékoliv kvalifikace. To zdůrazňuji, protože některým z těchto, do vzpírání nově příchozích, chyběl i „Sportovní pas“ (3x Havířov). Bez tohoto identifikačního dokumentu (licence) na mistrovství České republiky nemá být závodník připuštěn k soutěži. V této věkové kategorii je nutný souhlas rodičů a platná lékařská prohlídka. Předpis nemohl rozhodčí při vážení zkontrolovat, „průkazky“ byly v Praze. Bez těchto náležitostí nesmí mladší žák nastoupit do žádné soutěže řízené ČSV. Domnívám, že by nebylo na škodu, kdyby pro všechny soutěže řízené Českým svazem vzpírání platil stejný soutěžní řád.

Rád bych připomněl, že mladší žáci jsou ve věku 11-12 let a soutěží v žákovském trojboji. Na žádost části trenérů před 2-3 lety umožnila SK ČSV start v lize mladších žáků i závodníkům, kteří ve jmenovaném roku dosáhnou 10 let. Startovat však mohli pouze v atletické části žákovské trojboje. Z hlediska logiky by „dvojbojáři“ neměli být hodnoceni v soutěži jednotlivců a to z důvodu nedokončení soutěže.Z dnešních startujících 3 závodníci mají 9 let a 12 závodníků 10 let. Jeden z desetiletých startoval v atletickém dvojboji, ostatní z této věkové skupiny dokázali projít celou soutěží. Takže ani zde není jednoty. Teoreticky mohli trenéři – učitelé vzít na toto mistrovství své třídy, zaplatit jim cestovné a postavit je na start. Republikový šampionát však s výjimkou kategorie Masters má být výběrovou soutěží, nesmí se zvrhnout na nábor.