Odkazy

(*4. 9. 1943 Příbor)

 


Základní školu absolvoval v Příboře a pak nastoupil do učení v Krnově, kde se vyučil automechanikem pro Tatru Kopřivnici.

Všechna žákovská, dorostenecká léta jak na základní škole, tak i na internátu ve volném čase věnoval sportovním aktivitám. Vzpírání se začal věnovat až v 19 letech v Sokole Petřvald a později v oddíle vzpírání ve Studénce.

V roce 1964 v 21 letech (2 roky odklad) nastoupil VZS v Písku. Celé dva roky v rámci možností trénoval v kasárnách na amatérsky vyrobené čince.

V roce 1968 po návratu z vojny založil v Příboře vzpěračský kroužek a sám se přihlásil do Baníku Ostrava, kde startoval z počátku v druhé lize a pak v družstvu první ligy.

Startoval ve váze do 67,5 kg a od roku 1969 se pravidelně zúčastňoval M-ČR a M-ČSSR. V roce 1971 se stal mistrem ČR ve váze do 67,5 kg a byl zařazen do reprezentace ČSSR.

Po skončení závodění v Ostravě přestoupil do Kopřivnice, kde pomohl vybojovat první ligu a taky tam zakončil svou závodní činnost. Zúčastnil se několikrát M-ČR veteránů a získal několik titulů.

K trenérské a funkcionářské práci.

V roce 1967 založil kroužek vzpírání při tělovýchovné jednotě Příbor. Začal pracovat s chlapci ve věku 15-16 let. První soutěže závodníci absolvovali v roce 1968.

Následně se přihlásil na trenérský kurz třetí třídy, který absolvoval na podzim roku 1968. V roce 1969 se z kroužku, stal oddíl vzpírání TJ Příbor. Přihlásily se první úspěchy na úrovni kraje a i na úrovni ČR a ČSSR. Oddíl úspěšně pracoval v 70 letech a měl širokou členskou základnu zejména z řad mládeže.

V roce 1975 absolvoval školení trenéru druhé třídy v Sokolově. V roce 1976 se stal rovněž členem komise mládeže při českém svazu vzpírání. Dostavovaly se další úspěchy a v roce 1978 požádala TJ Příbor o zřízení tréninkového střediska mládeže a následně v roce 1979 dne 25. ledna bylo středisko slavnostně otevřeno. Středisko pracovalo velmi úspěšně a dostavovaly se další úspěchy. Předávali závodníky do SVS Vítkovice (bratři Burgarové, Tomek později pak bratři Bolomové, Kopecký, Limberk, Lukeš apod.).

V roce 1980 byl jmenován trenérem reprezentace ČSSR do 18 let. Byli v ní zařazeni odchovanci Kopecký, Tomek, Tkáč. Reprezentaci vedl do konce roku 1983 a zároveň pracoval v komisi vrcholového sportu svazu vzpírání ČSSR.

V roce 1981 nastoupil na trenérskou školu první třídy při FTVS Komenského v Bratislavě. V roce 1982 se stal profesionálním trenérem TSM.

V roce 1983 dokončil trenérskou školu první třídy. Dále pracoval v předsednictvu svazu vzpírání ČR nepřetržitě až do konce roku 2005.

Po rozdělení ČSSR byl jmenován do funkce reprezentačního trenéra juniorské reprezentace. Činnost reprezentačního trenéra ukončil v roce 2003.

Jeho odchovanci Petr Limberk, Miloš Kopecký, bratři Vladimír a Libor Bolomové, Milan Kaplan, Bronislav Kolář a Miroslav Frait startovali 20x na MEJ-MSJ-ME-MS a na mnohých dalších zahraničních turnajích. Vladimír Bolom vybojoval na MEJ-MSJ v roce 1986 v obou soutěžích bronzové medaile v trhu a ve dvojboji, jeho bratr Libor na MEJ-MSJ v roce 1988 bronzové medaile v trhu.

Zásadně se zasloužil o postavení sportovní haly v Příboře, která byla dostavěna a otevřena v roce 1992. V TJ Příbor pracuji jako dobrovolný funkcionář od roku 1980 a funkci předsedy TJ vykonává 12 let.