Odkazy

(*21.5.1945 ve Stonavě)

Do oddílu vzpírání nastoupil jako začínající 16.6.1961, kde s Karlem Dudou začali trénovat v Havířově 3 v prostorách učiliště. Tam se rozvíjelo vzpírání na vyšší úrovni. Začaly starty a úspěchy v dorosteneckých družstev. V kraji mělo vzpírání vysokou úroveň.

V roce 1963 vyhráli přeborníka severomoravského kraje, za který startoval již Emil Brzoska. V roce 1964 na přeboru republiky získávají 2.místo dorostenci s Emilem. O rok později získává družstvo přeborníka ČSSR, které si dorostenci přiváží z Chebu. Po sedmi letech se z dorosteneckých závodníků stali ostřílení borci pod vedením Emila Brzosky, který se stal trenérem „A“ družstva . Vzpěrači pod jeho vedením o rok později skončili na třetím místě. Dokázali porazit takové soupeře jako byli borci z RH Praha a Dukla B.Bystrica. V soutěži startovali : J.Kozel, M.Zaremba, J.Režnak, K.Duda, B.Rakovski, M.Klein, J.Svitač, B.Pachol a V.Brož pod vedením trenéra E.Brzosky.

Dosažené výsledky pod vedením Emila Brzosky :

1972 – Baník získává v extralize 3.místo

1973 - opět třetí místo v extralize, v tomto roce došlo k dalším významným startům našich závodníků pod jeho vedením: Pohár družby Taškent, Panovia a Budapešť. Zlaté medaile na Mistrovství ČR v Chebu získali : Pachol, Režňák, Ambrož.
Podílel se na organizaci Dunajského poháru, který byl organizován pod patronací Dolu 9.květen v KD P.Bezruče v Havířově.

1974 – třetí místo v extralize mužů, Mistrovství ČSR v Strážnici, získali naši závodníci pod Emilovým vedením zlaté medaile: Pachol, Ambrož, na Mistrovství ČSSR juniorů v Havířově tituly získali: Švanda, Pásztor, M.Zaremba. Na ME ve Varně 5.místo Pachol.

1975 – v úzké spolupráci s Dolem 9.květen byl uspořádán Pohár osvobození v KD P.Bezruče, účast reprezentace ze Sovětského svazu, Bulharska, Polska, Jugoslávie, NDR, Rumunska, Rakouska a Československa. Vysoká úroveň zabezpečení byla předzvěst uspořádání ME 78 v Havířově. Na Mistrovství ČSSR v Bohumíně získali tituly závodníci : Pachol, Ambrož. Mistři kategorie dorostu se stali: Zeman, Konderla, O.Zaremba, Khek. Na MS a ME v Moskvě obsadil Pachol 5. a 6.místo, muži vybojovali opět bronzovou medaili v extralize.

1976 – v extralize mužů opět třetí místo, na MS a ME juniorů v Gdaňsku úspěšně vystoupili O.Zaremba, J.Rutter a P.Khek. B.Pachol na MS v Berlíně 5.místo. Na Mistrovství ČR v České Třebové tituly získali Pachol, Sršeň a Ambrož, na Mistrovství ČSSR v Sokolově tituly získali: Pachol a Ambrož. Při čtyř utkání juniorů ČSSR, NDR, PLR a MLR v Havířově překonal P.Khek světový rekord 170 kg. V průběhu olympijského roku překonal Khek 11 rekordů dorostu a 22 juniorských rekordů ČSSR. Dunajský pohár v Galantě úspěšně reprezentovali pod vedením Brzosky závodníci Havířova : Otava, Pachol, Sršeň a Pásztor.

1977 – družstvo mužů v extralize obsadilo medailové místo. Podílel se velmi významnou měrou na začátku výstavby vzpěračské haly, kterou začali výkopem : Město Havířov (F.Vystavěl), Důl 9.květen (Ing.Macura), ČS vzpírání (B.Poula), na výstavbě haly členové oddílu odpracovali 2570 hodin, kde byl Emil Brzoska příkladem. Mistři ČSSR mužů v Bohumíně – Otava, Rutter, Sršeň pod vedením Brzosky.

1978 - byl velmi významný rok v dějinách Havířovského vzpírání, byla dokončena výstavba haly za rekordně krátkou dobu. Byla to kolektivní práce, kde Brzoska hrál významnou úlohu. Odměnou za celou práci bylo 37 ME, které proběhlo za mimořádný zájem veřejnosti a sportovním úspěchem. V roce 1979 oddíl poprvé získal titul Mistra ČSSR v extralize mužů a byl jedním z nejúspěšnějších v dosavadní historií. Startovali : Otava, Zeman, Švanda, Ruther, Konderla, Herman, Šrámek, Sršeň, Zaremba, Hartman,Khek a trenér Brzoska.
Řada závodníků Baníku Havířov pod vedením Brzosky se medailově umístili na mistrovství ČSSR v Sokolově. Mistrovské závody pod vedením Emila Brzoska:
ME Varna, Dunajský pohár Tatabánia, Mezinárodní turnaj přátelství Leningrad, MS Soluň, Spartakiádní turnaj Trenčín, Mezinárodní turnaj Budapěšť, Mezinárodní Velká cena Sokolova.

1980 – Celé úsilí Brzosky bylo zaměřeno na přípravu OH v Moskvě. Tomu předcházelo ME v Bělehradě, startovali : Sršeň a Khek. Olympijské hry přinesly velký úspěch československým vzpěračům, získali 21 olympijských bodů a stala se nejúspěšnější výpravou. Ota Zaremba olympijský vítěz, v hodnocení MS získal ještě zlato v trhu a stříbro v nadhozu. Sršeň obsadil 6.místo. Zaremba získal 11.místo v hodnocení IWF a byl vyhodnocen nejlepším sportovcem ČSSR i vzpěračem za rok 1980. V Havířově se mu dostalo v KD P.Bezruče spolu s Brzoskou skvělého uvítání.
Přeborníci ČSSR mužů, které vedl E.Brzoska se stali: Otava, Rutter, Zaremba, Khek.
Závodníci pod vedení Brzosky se zúčastnili Mezinárodních turnajů: Panonia – Tatabánia, Dunajský pohár Trenčín, Mezinárodní mistrovství Polska – Opole, Pohár družby – Minsk, VC Bohumína, Franktfurt nad Odrou.

1981 – byl velmi náročný pro závodníky a trenéry obhájit úspěchy olympijského roku. Do reprezentace byli zařazeni : Otava, Rutter, Sršeň, Genšiniak, Zaremba a Khek, dorostenci: Rusnyak a Holík. V červnu startoval Zaremba na MT v Tatabánií, kde překonal světový rekord v trhu výkonem 185,5 kg, úspěšný byl start na MT ve Štúrově, kde Zaremba překonal znovu světový rekord v trhu 187,5 kg a ve dvojboji 412,5 a 415 kg.
Další úspěchy pod vedením E.Brzosky:
Juniorská MS a ME – Lignano, startovali : Rusnyak, Vymazal
Pohár přátelství – Lvov, startovali: Sršeň, Zaremba
Modré meče – Míšeň, startoval: Šrámek
Panonia-Tatabánia, startovali: Rutter, Zaremba, Sršeň, Genšiniak
Dunajský pohár – Ebenze, startovali: Otava, Zaremba
Mezinárodní VC Bohumína, startovali: Rutter, Khek
Oderský pohár – Frankfurt nad Odrou, startoval : Vymazal
Fanyes kupa – Maďarsko, startoval: Gregor
Memoriál S.Zgondeka – Polsko, startovali: Sršeň, Gregor

1982 – Naše družstvo pod vedením Brzosky v I.celostátní lize skončilo na 2.místě: Rusnyak, Rutter, Šrámek, Konderla, Genšiniak, Sršeň, Limberk, Zaremba a Khek. Mistři ČSSR se stali: Rutter, Šrámek, Sršeň a Khek.

1983 – tento rok byl velmi úspěšný, vzpěrači Baníku Havířov se stali podruhé Mistry ČSSR ve složení : Otava, Genšiniak,Gregor, Limberk, Khek, Sršeň, Kaleta, Bartoň. Velké úspěchy získali dorostenci a junioři: Papšík, Rusnyak, Kopecký.
Na patronátním podniku 9.květen blahopřejí zasloužilému trenérovi E.Brzoskovy za docílené výsledky ředitel podniku Ing.Raszka a místopředseda ZV ROH V.Brož.

1984 – potřetí úspěch v I.lize mužů 1.místo, startovali: Rusnyak, Zaremba, Genšiniak, Gregor, Rutter, Červenčík, Jakša, Sršeň, Limberk, , Mistry ČSSR se stali: Rusnyak, Zaremba, Genšiniak, Gregor, přeborníky ČSSR juniorů: Papšík, Klimša.

1985 – muži nesplnili cíl, v I.lize byli na 4.místě z důvodu zranění, startovali: Kopecký, Pešat, Sršeň, Genšiniak, Gregor, Papšík, Bartoň, Zaremba, Limberk, Rusnyak, Sekanina. Mistry ČSSR mužů: I.Rusnyak, O.Rusnyak, papšík, Kopecký, Zaremba

1986 – mezinárodní turnaje: Dunajský pohár, MS juniorů – Donaueschingen, ME mužů – Karl-Marx-Stadt, MS mužů v Sofií, Modré Meče – Míšeň, Pohár přátelství – Volgograd, Československý pohár – Trenčín, Pohár družby juniorů do 18 let – Košice.

1987 – významný rok pro čs.vzpěrače, v Ostravě MS mužů, E.Brzoska přispíval při přípravě a vedl naši reprezentaci.

1988 – v extralize jsme získali 2.místo, startovali : Rusnyak, Pešat, Kopecký, Klimša, Boloni, Havran
Mezinárodní turnaje: ME v Cardiffu, SP Bulharska – Plovdiv, Dunajský pohár – Klosterneuburg, Austria Cup – Vőcklabruck.

1989 – v extralize 2.místo , startovali : Rusnyak, Marčan, Papšík, Pešat, Kopecký, Boloni, Gregor
Mistři republiky mužů – Rusnyak, Pešat, Kopecký, Bolom, Gregor.
Mezinárodní turnaje: ME juniorů – Sarajevo, MT Tabriz – Irán, Dunajský pohár – Donaueschingen, Panonia – Siofók, Pohár družby juniorů – Míšeň, MZ Stříbrný drak – Cardiff.

1990 – v celostátní lize mužů jsme získali 2.místo, startovali: Rusnyak, Marčan, Papšík, Pešat, Kopecký, Jakša, Veselík, Bolom, Krol a Gregor.

1991 – v celostátní lize mužů pod vedením Brzosky 2.místo, startovali: Rusnyak, Marčan, Pešat, Kopecký, Jakša, Krol, Bolom, Gregor.
Mezinárodní turnaje: ME mužů – Wladyslawowo, MS mužů – Donaueschingen, Dunajský pohár juniorů – Bistritita (Rumunsko), Dunajský pohár mužů- Tiszaújváros, MT Mődling.

1992 – Havířov potřetí Mistrem celostátní ligy mužů, trenér – E.Brzoska, startovali: Rsnyak, Papšík, Somol, Pešat, Kopecký, Krol, Gregor a Bolom. Mistři ČR mužů: Rusnyak, Somol P., Kopecký, Somol L., Krol, Gregor.
Mezinárodní turnaje: ME juniorů do 16 let – Remeš, ME mužů – Maďarsko, OH Barcelona.

1993 – Tento rok byl velice úspěšný po rozdělení republiky, naše družstvo mužů Mistry ČR ve složení E.Brzoska: Rusnyak, Papšík, Somol, Pešat, Kopecký, Krol, Gregor.
Na Mistrovství ČR jednotlivců mužů získali 1.místo: Pešat, Kopecký, Krol, Gregol, Somol.
ME mužů – Sofie: 15. Rusnyak, 11. Krol

1994 – „A“ družstvo v I.lize se umístilo na 2.místě, startovali : Brzoska – trenér, Rusnyak, Papšík, Kopecký, Krol, Somol, Gregor, Pešat. Mistrovství ČR mužů obsadili 1.místo: Rusnyak, Pešat, Kopecký, Krol. MS – Istanbul 11.místo Krol

1995 – Družstvo mužů se umístilo na 2.místě. Pod trenérem Brzoskou startovali: Rusnyak, Papšík, Kopecký, Krol, Somol, Gregor, Pešat
Mistrovství ČR mužů – Krol 1.místo
ME mužů – Varšava: Krol 9.místo, Khek 9.místo, Hanusová 7.místo
MS mužů - Čína : Krol 23.místo, Kopecký 31.místo
V anketě „vzpěrač roku“ : Krol a Hanusová 1.místo

1996 – v I.lize mužů 1.místo, trenér Brzoska : Kopecký, Krol, Pešat, Rusnyak, Somol, Papšík, Gregor.
Ve dnech 26.5.-1.6.1996 bylo uspořádáno ME masters v Havířově, na které se mimořádně podílel v organizačním výboru i E.Brzoska. Během soutěže bylo překonáno 130 evropských rekordů.

1997 – v I.lize mužů pod vedením Brzosky startovali : Kopecký, Krol, Šourek, Vanot, Jelínek, Sivák.
Mistry republiky mužů se stali: Kopecký, Krol
ME mužů – Rijeka : 10.místo Krol

1998 – I.liga mužů : 2.místo za Sokolovem: startovali – Pešat, Cichý, Mandát, Vanot, Klimša, Kopecký, Krol a Burián, na Mistrovství ČR získali havířovští závodníci 23 medailí, bylo překonáno 70 českých rekordů, mládeže a mužů. Na ME mužů v Německu startoval Kopecký 18.místo.
Turnaj olympijských nadějí v Sokolově : Matykiewicz a Pechočová

1999 – v lize mužů 1.místo, pod vedením Brzosky startovali : Kopecký, Krol, Cichý, Vanot a Burian
Mistrovství ČR – Kopecký 1.místo
ME juniorů v Polsku – Pechočová 5.místo, Matykiewicz 12.místo

2000 – muži 1.místo v ČR, na tomto úspěchu se podíleli: trenér Brzoska a závodníci: Kopecký, Krol, Cichý, Mandát, Kubica, a Sobotka, na Mistrovství ČR mužů vybojovali 1.místo : Mandát, 2.místo : Kopecký, Kubica, Cichý

2001 – znovu 1.místo Mistrovství ČR mužů družstev pod vedením trenérů Brzoska a Khek, startovali: Kopecký, Krol, Cichý, Veselík, Matykiewicz, Mandát, Sobotka, Wälzer
5 Mistrů ČR – Pechočová, Bijok, Kubica dvakrát, Matykiewicz
MS juniorů v Řecku – 1.místo Matykiewicz, Pechočová 2.místo
Na Valné hromadě svazu vzpírání zvolen předsedou ČSV p.Emil Brzoska.

2002 – ve velmi krátké době organizoval SKV Baník Havířov MS juniorů a juniorek za odstupující Nepál. Organizační výbor pod vedením Brzosky a pomocí Města bylo zajištění zvládnuto v rekordní krátké době, za účastí 100 juniorek a 132 juniorů z 28 států Světa.
I.liga mužů Mistr ČR, trenéři: Brzoska, Khek, závodníci: Cichý, Mandát, Veselík, Kopecký, Krol, Sobotka, Wälzer a Lukáč. Na Mistrovství ČR získali 6 zlatých, 9 stříbrných a 8 bronzových medailí. ME juniorů v Řecku startovali: Matykiewicz a Kubica

2004 – v olympijském roku se zúčastnil jako jediný závodník OH náš Matykiewicz, kterého připravoval trenér Brzoska.
Šestý titul v I.lize mužů, trenéři Brzoska, Khek, startovali: Mandát, Veselík, Kubica, Matykiewicz, Sobotka, Wälzer, Dub, Cichý a Lukáč. Tradiční soutěž TOP 12 , závodníky ČR vedl trenér E.Brzoska.

2005 – v tomto roce jsme získali titul Mistra ČR mužů, které vedli trenéři Brzoska a Khek a startovali: Kubica, Matykiewicz, Sobotka, Lukáč, Gumán, Veselík, a Dub.
Na Mistrovství ČR mužů se na 1.místě umístili: Dub a Cichý.
29.10.2005 proběhl v Havířově Turnaj olympijských nadějí Visegrádské čtyřky, zvítězilo družstvo ČR, druzí byli Poláci a třetí Slováci. Skvělou podívanou byl 16.ročník Mezinárodní TOP 12, kde prvenství obhájil polský závodník Dolenga. V tomto roce vedli závodníky Brzoska a Khek.
Za jeho působení trenéra bylo docíleno v mezinárodních soutěžích 82 medailí , MS a ME a 5 světových rekordů, olympijský vítěz Ota Zaremba.


Emil Brzóska a Otto Zaremba