Odkazy

Více než 400 vzpěračů soutěžilo o tomto víkendu ve Španělsku a v USA. Ve Španělsku se jednalo o soutěž vysílanou živě na kanálu „La Liga“. Startovalo nejlepších 15 žen a 15 mužů. Mezi soutěžícími nastoupila populární Lidia Valentin. Zřejmě se jednalo o kontrolní start před blížícím se mistrovství Evropy. V Salt Lake City v Utahu se utkalo téměř 400 vzpěračů a vzpěraček. Pravděpodobně zde měla světovou premiéru soutěž, která se odehrála na čtyřech (!) vedle sebe postavených vzpěračských podiích. Žádná z těchto soutěží nebyla samozřejmě olympijskou kvalifikací. 

Tyto se budou konat během dubna na všech kontinentech s výjimkou Oceánie. Jejich šampionát byl z důvodu cestovních omezení (covid-19) přeložen na konec srpna. Pro IWF tím vznikl problém jak zajistit vzpěračům Oceánie poslední díl olympijské kvalifikace se zlatými body. Kvalifikační období bylo mezinárodním olympijským výborem prodlouženo do konce května, takže do něho spadá i světový šampionát juniorů v Saudské Arábii, východoasijský šampionát v Koreji a jihoamerický (iberoamerický) šampionát v Kolumbii.

 

Poměrně hodně soutěží ve světě se konalo „online“ a zdaleka se touto formou soutěží ještě neloučíme. Příkladem za všechny je plánované mistrovství světa ve vzpírání Masters, které se uskuteční ve dnech 21. – 29. 5. 2021. Na to „normální“ federace rezignovala. S trochou nadějí čekáme na kontaktní mistrovství Evropy Masters s termínem konání 21. – 28. 8. 2021 (Den Helder). Obávám se ale, že online nás bude provázet i příští rok. Škoda, že jsme si nemohli ověřit sportovní formu našich špičkových závodníků a závodnic soutěžících v nejvyšších soutěží družstev, které se měli konat v Havířově tento víkend. To bude chybět hlavně naší reprezentaci, připravující se na mistrovství Evropy do Moskvy. Náhradní výkonnostní prověrky jen zčásti mohou nahradit oficiální soutěž. Je jasné, že v současném režimu, kdy jsou uzavřena vnitřní sportoviště, budeme žít minimálně ještě měsíc. Z dnešního pohledu to pro soutěže plánované na první pololetí nevypadá příliš optimisticky.  

Karel Prohl