Odkazy

Důsledky nouzových stavů vyhlášených v České republice z důvodu epidemie koronaviru C-19 mají a budou mít pro nás vážné následky. První zákaz provozu sportu ve vnitřních prostorách trval 3 měsíce. Začal 12. 3. 2020 a končil 12. 6. 2020. Druhý zákaz přišel 12. 10. 2020 s minimální dobou trváním tří týdnů s tím, pokud se zdravotní situace nezlepší, bude nouzový stav podle potřeby prodloužen. V důsledku prvních vládních nařízení byl přepracován soutěžní kalendář, tak abychom i ve zkráceném programu obsáhli všechny soutěže. V soutěžích družstev 1. – 2. – 3. ligy W+M jsme se po první karanténě spokojili jen se dvěma koly. Finálové části mládežnických soutěží se napasovali na národní šampionáty jednotlivců odpovídající věkové kategorii. První a druhé prvoligové kolo mužů a žen se konalo v rámci mistrovství ČR seniorů.

 

V současné době jsou soutěže, které se měli do 7. listopadu 2020 konat, odloženy na neurčito. Nezodpovězenou otázkou zůstává, kdy se situace uvolní a umožní tak pokračovat v nedokončených soutěžích družstev (zatím jsou ukončeny pouze liga žen a Masters W+M), chybí W20, M13, M15, M20 a M. V šampionátech jednotlivců nám chybí výsledky z W20, W23, M13, M15, M20 a M23. I když se nám tyto soutěže podaří do konce roku uskutečnit, budou závodníci schopni, po zatím neurčené tréninkové pauze, soutěže absolvovat?

 

Tato omezení budou mít na české vzpírání těžký dopad. Z důvodu jarní a podzimní karantény se mnozí vzpěrači nedostali na žádnou soutěž. Nejenom že nesoutěží, mnozí ukončili nebo přerušili svoji aktivní činnost ve vzpírání. Do poloviny října se na startu objevilo pouze 440 závodníků a závodnic. Proti roku 2019 poklesl počet startujících téměř o 300. Nárůst počtu startujících můžeme očekávat až otevřením nižších ligových soutěží. Otázkou však zůstává, zda k tomu letos ještě dojde.

 

Karel Prohl