Odkazy

 

 

Omezení sportu v České republice

Ve čtvrtek 8. 10. 2020 oznámil ministr zdravotnictví MUDr. Roman Prymula (má vojenskou hodnost plukovníka, Mezinárodní šachová federace mu jako šachistovi udělila titul mistr FIDEmimo jiné přerušení veškerých sportovních soutěží, uzavření vnějších i vnitřních sportovišť, zatím na termín 12. – 25. 10. 2020. Minimálně první kola II. ligy W+M a III. ligy, která se měla konat v uvedeném termínu, budou pravděpodobně odložena na pozdější termín.

 

Lasha Talakhadze dal v trhu 222 kg

Koncem září bylo oznámeno, že Lasha Talakhadze dne 18. 9. 2020 na domácí soutěži v Gruzii zvedl v trhu 222 kg, výkon je o 2 kg lepší než dosavadní světový rekord v HK nad 109 kg, který má v držení. Výkon nemůže být uznán za světový rekord ze dvou důvodů – byl proveden na čtvrtý pokus a soutěž proběhla mimo soutěžní kalendář IWF. Všechny pokusy v soutěži před tímto výkonem (205, 212, 218 kg) měl platné. Není pochyb o tom, že pokud se v příštím roce olympijské hry v Tokiu uskuteční, je Lasha Talakhadze horkým favoritem na vítězství. Pokud se podíváte na filmový záznam, dáte mi jistě za pravdu, že výkon zvládl s rezervou. Může se stát, že ještě současná generace vzpěračů bude svědkem překonání hranice 500 kg ve dvojboji. Platné světové rekordy v HK +109 kg 284 (220, 264) jsou z roku 2019.

https://barbend.com/lasha-talakhadze-222kg-snatch

 

Zasedání MOV

V průběhu virtuální tiskové konference po zasedání výkonné rady MOV prezident Thomas Bach projevil silné obavy o účasti vzpírání na olympijských hrách v Paříži (2024). "Máme silné obavy z nedostatečného pokroku, pokud jde o reformy ústavy IWF, a o nedostatečném přijetí nezávislého poradenství v tomto postupu. Dalším bodem, který se týká řízení, bylo zastoupení sportovců ve federaci, které rozhodně musí být posíleno“. MOV v současné době přezkoumává program akcí a kvóty pro OH v Paříži (2024) a vyhrazuje si právo v případě potřeby přijmout další opatření, mezi které mimo jiné patří přehodnotit účast vzpírání na programu Paříž 2024. IWF uznává připomínky prezidenta MOV Thomase Bacha a prohlášení vydané výkonnou radu MOV a zavázala se k dalšímu pokroku jak v antidopingové práci, tak v reformě správy věcí veřejných.

 

Světový pohár W17 + M17

Světový pohár juniorů do 17 let se bude konat formou „Online“ v termínu 11. – 18. 11. 2020. Soutěž organizuje Vzpěračská federace Peru. Soutěže se mohou zúčastnit juniorky a junioři do 17 let v 10 hmotnostních kategorií. Cílem soutěže je propagovat celosvětově účast našich sportovců z bezpečí jejich domovů. Každý zúčastněný sportovec musí respektovat předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví své země. V příloze této pozvánky najdete předpisy pro tuto událost. Jsme si jisti, že tato soutěž obnoví naději na budoucnost a umožní této mladé generaci sportovců znovu získat touhu pokračovat ve sportovním životě s olympijskými ideály, které povznášejí světovou rodinu vzpírání.

(Viz příloha).

 

Karel Prohl