Odkazy

Dle vládního rozhodnutí dnem 11. 5. 2020 je umožněno zpřístupnění vnitřních sportovních zařízení s účastí do 100 lidí. To se týká také sportovních soutěží. Do povoleného počtu se započítávají sportovci, rozhodčí, trenéři a případně diváci. Ve většině vzpěračských oddílů a klubů se tímto termínem uvolnila karanténou přerušená systematická příprava.   

 

Na svém jednání dne 12. 5. VR ČSV schválila upravený soutěžní kalendář, který byl obratem zveřejněn na svazovém webu. První soutěží se po 16 týdnech pauzy se stane 2. kolo ligy juniorů (20. 6.). Zásadní je změna v ligových soutěžích žen a mužů. Obě kategorie jsou kráceny o jedno kolo. První a druhé kolo I. ligy mužů a žen se bude konat v rámci republikových šampionátů v Praze v termínu 3. – 4. 10. Také nižší soutěže v těchto kategoriích mají pouze dvě kola. Republikové šampionáty juniorů (5. 12.) a juniorek (6. 12.) do 20 let jsou spojeny s finále ligy juniorů a 3. kolem ligy juniorek. Soutěžní komise ČSV si poradila s obtížnou situací velmi dobře. Začátek soutěží neuspěchala a dala nám tím možnost na soutěž se řádně fyzicky připravit. Mnozí z nás neměli v době přísné karantény žádnou možnost přípravy. Jednotlivci trénovali ve stodolách, sklepech a garážích. Někteří následovali populárního veterána ze Strážnice a trénovali v bytě. Výkony budou samozřejmě kopírovat zkrácenou dobu přípravy, ale časem se vše upraví. Stoupá význam tréninkového zatížení v letních prázdninových dnech, které od nepaměti patřily k přechodnému období. Všechny šampionáty jednotlivců se budou konat! To je velmi důležitý fakt a příjemná zpráva. Nahuštěním do posledních čtyř měsíců v roce, nás čeká opravdu rušný podzim!

 

V mezinárodním vzpírání nám chybí olympijské hry, které byly přesunuty do příštího roku. Protože se v olympijském roce mistrovství světa nekoná, stal se rok 2020 bez absolutního vrcholu. Ten bude nahrazen kontinentální šampionáty. Mistrovství Evropy v Moskvě bylo z původního termínu již dvakrát přeloženo a mám obavu, že ani třetí termín 31. 10. – 8. 11. 2020 není definitivní. Přírůstek nakažených v Rusku několik dnů za sebou přesahuje 10 000 pacientů a to není dobré. Naposledy jsme bez mistrovství světa byli v roce 1967 a shodou okolností se v tomto roce nekonalo ani mistroství Evropy. V letech 1964 – 1984 se současně s olympijskými hrami konalo i mistrovství světa. Nebyla to špatná praxe. Hans Zdražila (1964) a Ota Zaremba (1980) jsou nejenom olympijští vítězové z Tokia a Moskvy, ale zároveň i mistři světa z těchto let. Ota k těmto titulům přidal i medaile v jednotlivých disciplínách za svět, v trhu zlatou a v nadhozu stříbrnou. Medaile za jednotlivé disciplíny se oficiálně udělují až od roku 1969. Hans tím přišel o zlato v trhu i v nadhozu. Medaile za jednotlivé disciplíny se v rámci olympijských her neudělují.

 

Karel Prohl