Odkazy

V otázce konání olympijských her v Tokiu nabírají události prudkého vývoje. Včera 23. 3. 2020 ve večerních hodinách bylo neoficiální cestou oznámeno, že olympijské hry jsou odloženy bez udání nového termínu. Pravděpodobně se budou konat v příštím roce. Informaci pustil ven Dick Pound, dlouholetý člen MOV a první předseda Světové antidopingové agentury  WADA, který v rozhovoru pro deník USA Today  potvrdil, že o přesunu je rozhodnuto. Mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams jeho slova přímo nedementoval. „Je právem každého funkcionáře interpretovat rozhodnutí výkonného výboru, které bylo prezentováno v neděli.“ prohlásil Adams. Představitelé organizačního výboru Her se zatím zdrželi jakéhokoliv prohlášení. 

Jaké hrozí termínové kolize? V roce 2021 se budou konat světové šampionáty ve dvou nejsledovanějších sportech v lehké atletice a plavání. Další významnou událostí je konání WORLD MASTERS GAMES v Kansai (Japonsko) s předpokládanou účastí až 50 000 sportovců. V roce 2022 se konají Hry Commonwealthu v Birminghamu, všesportovní Asijské hry v čínském Chang-čou, v únoru Zimní olympijské hry v Pekingu a v 11. – 12. měsíci mistrovství světa ve fotbalu v Kataru.

 

Richard William Duncan "Dick" Pound

 

Prezident MOV Thomas Bach oznámil, že během čtyř týdnů oznámí detaily o termínovém přesunu.  Na rozdíl od soutěží jednotlivých sportovních federací program OH obsahuje soutěže 33 sportů. V těchto sportech bude nutné upravit kalendáře soutěží do nového termínu konání OH a doplnit kvalifikační kritéria. Není pochyb o obrovských finančních ztrátách, které toto rozhodnutí přinese. Jen namátkou, byty v olympijské vesnici jsou prodány a nový majitelé se mají po skončení paralympijských her (25. 8. – 6. 9. 2020) stěhovat. V olympijské vesnici je připraveno 18 000 lůžek a skládá se z 21 budov po 14 – 18 patrech, kde je 3 800 apartmánů, které budou po skončení Her upraveny na běžné byty. Jejich cena začínala na 50 milionech jenů (10,5 milionů Kč). V hotelích je reservován a ve většině již zaplacen pobyt pro několik milionů návštěvníků znamenající několik milionů nocí.Japonští ekonomové ztráty způsobené odložením zatím vyčíslili v přepočtu na 75 miliard USD.

Olympijská vesnice v Tokiu

 

Kanada je první zemí, která oznámila, že se olympijských her v plánovaném termínu nezúčastní, následovala Austrálie a Polsko, původní termín odmítají další národní olympijské výbory Velké Británie, Norska a Rakouska. Náš NOV se podle prohlášení jeho předsedy Jiřího Kejvala bude řídit rozhodnutím MOV. Komise sportovců ČOV je proti zrušení OH, ale podporuje přeložení na jiný termín.

 

Japonský premiér Šinzó Abe bude dnes (24. 3. 2020) jednat s Thomasem Bachem o možném odložení OH a bude požadovat, aby se Hry konaly nejpozději dvanáct měsíců po původním termínu.

 

Prameny:

ČTK

idnes

EuroZprávy.cz

The insidethegames.biz

https://isport.blesk.cz

 

Karel Prohl