Odkazy

 

Mistrovství Oceánie, které se mělo konat na Nauru ve dnech 21. – 25. 4. 2020 bylo po dohodě vzhledem k celosvětovému rozšíření koronaviru a omezení cestování odloženo. Nový termín bude určen později.

 

Mezinárodní federace vzpírání (IWF) považuje bezpečnost sportovců, funkcionářů, diváků a širší populace za svou prioritu při organizování mezinárodních sportovních akcí. Ve spolupráci se všemi kontinentálními federacemi se řídí nejnovějšími doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) a odložila čtyři z pěti plánovaných kontinentálních šampionátů. Zatím zůstává v platnosti pouze Pan-American Championships, který se má konat ve dnech 18. – 24. 4. 2020 v Santa Domingu. Všechny tyto soutěže měli být zároveň posledními kvalifikačními na OH v Tokiu. To je důvod již druhé schůzky během 48 hodin Sportovní komice IWF, která jedná o alternativních řešeních kvalifikací. Výsledky jednání bude předloženo Exekutivě IWF na jejím zasedání ve dnech 17. – 18. 3. 2020. Komise dále projednávala klíčové otázky ohledně kvalifikačního systému pro olympijské hry mládeže, které se budou konat v roce 2022 v Dakaru.  Sportovní komisi IWF tvoří Matthew Curtain (předseda), Nicu Vlad (místopředseda IWF a předseda technického výboru), Reiko Chinen (manažer pro vzpírání v Tokiu 2020 a sekretář technického výboru IWF),Tom Goegebuer (místopředseda sportovní komise IWF) a Attila Adamfi (generální ředitel MMF).

 

Yuriko Koike

 

V telefonickém rozhovoru prezidenta USA Donalda Trumpa s premiérem Japonska Shinzō Abenavrhl Trump odložení OH o jeden rok. „Řekl bych, že by bylo výhodnější odložit Hry o rok, což je lepší varianta, než mít letos prázdná hlediště“, když se ho zeptali novináři na dopad koronaviru na hry. Premiér v odpovědi zopakoval rozhodnutí japonské vlády, olympijské hry se uskutečnit v plánovaném termínu. Shodný postoj zastává Mezinárodní olympijský výbor. Prezident organizačního výboru pro OH v Tokiu Yoshirō Mori ve svém prohlášení začátkem týdne ukončil spekulace o termínovém přeložení nebo zrušení OH. IOC může hry zrušit „v případě války, občanských nepokojů nebo bojkotu, nebo pokud se organizace domnívá, že by z jakéhokoli důvodu byla ohrožena bezpečnost účastníků“. Guvernérka Tokia Yuriko Koike prohlásila, že by bylo „nemyslitelné“ zrušit letošní olympijské hry v japonském hlavním městě. Připustila však, že pandemie bude letos mít na chod OH určitý vliv.

Shinzō Abea Donald Trump

 

Olympijské kvalifikace jsou dosud považovány za nejnaléhavější problém, přičemž sportovní události včetně 3x3 basketbalu, baseballu, wrestlingu, judu, fotbalu a skateboardingu musí být kvůli viru odloženy nebo zrušeny.Organizátoři se zavázali zajistit „spravedlivý“ kvalifikační proces i pro další sporty, které nemají dokončené kvalifikace. To se týká také vzpírání. Jsou rušeny nejvýznamnější sportovní podniky ve fotbale, hokeji, košíkové, tenisu, atletice napříč kontinenty, když vyjmenuji ta nejpopulárnější sportovní odvětví. Ve vážném ohrožení je také mistrovství Evropy ve vzpírání Masters, které se má konat 16. – 23. 5. 2020 v Holandsku. Nouzový stav v České republice byl vyhlášen 12. 3. 2020 a má trvat 30 dnů, tj. do 12. 4. 2020. Určitě nebude krácen, případně může být prodloužen.

 

Včera 14. 3. 2020 proběhla tisková konference, na které prohlásil Japonský premiér Shinzō Abe, že olympijské a paralympijské hry se budou konat v původním termínu.Virus COVID-19, který doposud zabil více než 5 600 lidí a infikoval více než 150 000 lidí po celém světě, se rozšířil do více než 130 zemí, což podnítilo spekulace a návrhy, aby olympijské a paralympijské hry byly odloženy nebo zrušeny. Tokio 2020 a MOV však opakovaně trvají na tom, aby se olympijské hry otevřely podle plánu 24. července 2020. Japonský premiér také uvedl, že odklad her nebyl „ani zmíněn“ při telefonním hovoru, který měl s Donaldem Trumpem poté, co prezident Spojených států navrhl odložit je kvůli viru. Dodal, že Japonsko se řídilo radami Světové zdravotnické organizace (WHO), která na začátku tohoto týdne vyhlásila virus za pandemii.Mluvčí japonské vlády trval na tom, že prohlášení WHO nezměnilo japonské plány pokračovat ve hrách podle plánu.
Jakékoli rozhodnutí o možném zrušení nebo odložení leží na MOV.Ve smlouvě o hostitelském městě podepsané v roce 2013 má MOV právo ukončit hry, pokud k nim nedojde v roce 2020.Neexistuje žádná možnost odkladu. "Devatenáct týdnů od zahajovacího ceremoniálu jsme v tomto závazku posíleni mnoha úřady a sportovními organizacemi na celém světě, které přijímají natolik významná opatření, aby zabránily dalšímu šíření koronaviru," uvedl prezident MOV Thomas Bach.

 

Zažehnutí olympijského ohně v řecké Olympii se 12. 3. 2020 konalo z bezpečnostních důvodů bez diváků. Pozváno bylo jen 100 nejvýznamnějších hostů. Na cestě olympijského ohně z Řecka do Japonska se má v olympijské štafetě vystřídá 10 000 sportovců. Guvernérka Tokia Yuriko Koike prohlásila, že pro olympijskou štafetu jsou zavedena „důkladná opatření proti infekci“. Na území Řecka byla štafeta zrušena, po převezení ohně do Japonska vše proběhne podle plánu. Olympijský oheň dorazí do Japonska 20. března a počínaje prefekturou Fukušima, kde je start štafety naplánován na 26. března, budou mít běžci 121 dní na jeho přepravu do Tokia. 

 

Pramen:

https://www.insidethegames.biz/

https://www.iwf.net/

 

Karel Prohl