Odkazy

 

Po své čtyřleté diskvalifikaci se na vzpěračská podia vrací Aleksei LOVCHEV (RUS). Připomeňme si, že zvítězil na mistrovství světa v roce 2015 (Houston) v HK nad 105 kg ve světovém rekordu 475 (211, 264). Jeho následná diskvalifikace uvolnila titul pro Lashu TALAKHADZEHO (GEO), kterému v té době vypršel dvouletý trest. Lasha postoupil na 1. místo výkonem 454 (207, 247). Lovchev prokázal svoji sportovní formu na poháru v Petrohradě, při soutěži se zranil (loket), ale přesto byl nominován do širšího kádru, který se začal připravovat na dubnové (4. – 12. 4. 2020) mistrovství Evropy, které se bude konat v Moskvě. Do výcvikového táboru v Soči bylo pozváno 14 mužů: 55 kg Oleg Musokhranov, 73 kg Sergej Petrov, 81 kg Victor Getts a Vyacheslav Yarkin, 85 kg Artem Okulov, 89 kg Roman Chepik, 96 kg Georgy Kuptsov a Khetag Khugaev, 102 kg Alexander Kibanov, Rodion Bochkov, +109kg Fedor Petrov, Anthony Savchuk, Aleksei Lovchev. Na mistrovství Evropy již byly jmenovány tři ženy: 59 kg Olga Te, 71 kg Anastasia Romanova, +87 kg Tatiana Kashirina. Do přípravy bylo vybráno dalších devět žen: 45 kg Nadezhda Panova, 49 kg Kristina Sobol, 55 kg Svetlana Ershova a Kristina Novitskaya, 59 kgAlexandra Kozlova, 64 kg Natalya Shaimanova a Yana Kondrashova a 87 kg Daria Ryazanova a Ksenia Paskhina.

Představitelé organizačního výboru OH 2020 v Tokiu odmítají nezodpovědné zvěsti o zrušení olympijských a paralympijských her z důvodu vypuknutí KORONAVIRU. Příprava na Hry, které se budou konat zhruba za 160 dnů, je v plném proudu. Harmonogram výstavby olympijských sportovišť a konečných úprav je plněn podle časového plánu.  V rámci přezkumu projektu Mezinárodního olympijského výboru (IOC) v Tokiu 2020 uvedl, že organizátoři „by rádi znovu potvrdili, že neuvažují o odložení nebo zrušení her“.Obavy z dopadu viru, které Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně nazývá COVID-19, na hry v hlavním městě Japonska v posledních týdnech vzrostly.Japonský premiér Shinzō Abezačátkem tohoto měsíce slíbil, že země „odpoví přiměřeně“ a bude úzce spolupracovat s WHO s cílem zajistit, aby přípravy na Tokio 2020 nebyly virem ovlivněny. Kvalifikační soutěže v olympijských sportech finišují, problém může nastat v reprezentaci Číny, jejich sportovci se nemohou z důvodu karantény zúčastnit zahraničních soutěží. Například v těchto dnech probíhá mistrovství Asie juniorů do 17 a 20 let v Taškentu bez účasti čínských vzpěračů. Bylo zrušeno halové mistrovství světa v lehké atletice, závod Formule I a několik méně významných sportovních soutěžích s pořadatelstvím čínských měst. IOC očekává od organizátorů a tokijské metropolitní vlády ohledně viru pravidelné informace o preventivních opatřeních, která jsou průběžně přijímána.

 

Před letními OH 2016 v Rio de Janeiro došlo v roce 2015 k obavám z viru Zika, který se rozšířil z Asie a Afriky do Ameriky, včetně Brazílie. Zatímco koronavirus by mohl vyvolat podobné obavy, samotný virus je odlišný. Virus Zika je převážně přenášen komáry a jeho dopad je nejvýznamnější pro těhotné ženy. Koronavirus se přenáší z člověka na člověka a podle odborníků se předpokládá, že ovlivňuje „celé spektrum naší populace“.

 

V červnu loňského roku časopis Forbes zveřejnil seznam 100 nejvyšších výdělků ve sportu. Na 35. místě byl klasifikován tenista, který vydělal částku 35 milionů USD, která se rovná rozpočtu Světové antidopingové agentury (WADA). Samozřejmě je možné tvrdit, že peníze vydělané jednotlivcem nemají nic společného s finančními prostředky WADA, ale ukazují, jak málo se utrácí v boji za čistý sport. Žebříček nejvíce vydělávajících sportovců v předminulém roce vedl Lionel MESSI se 127 miliony USD. Částka více než 3,5x převyšuje rozpočet WADY.Otázkou zůstává, zda rozpočet WADY je podhodnocen, nebo výdělky těch největších sportovních hvězd jsou nadhodnoceny.

 

Karel Prohl