Odkazy

Oficiální maskot letních olympijských her v Tokiu 2020 je usmívající se futuristický tvor jménem MIRAITOWA. Maskot, který se podobá jak kočičím superhrdinům, tak robotům, dostal své jméno podle japonských slov „mirai“ (budoucnost) a „towa“ (věčnost). Podle oficiálních stránek olympijských her bylo jméno vybráno „na podporu budoucnosti věčné naděje v srdcích lidí na celém světě“.Jméno SOMEITY pochází z „Someiyoshino“, populárního třešňového květu a fráze „tak mocný“.Poukazuje na obrovskou duševní a fyzickou sílu paralympijských atletů, kteří překonávají překážky a překračují hranice lidských možností.

Oba návrhy vytvořil japonský umělec Ryo Taniguchi, maskoti byli vybráni z veřejné soutěže, která se konala na přelomu let 2017 a 2018. Organizačnímu výboru „Tokio 2020“ bylo předloženo celkem 2 042 návrhů, který vybral tři páry nejmenovaných návrhů. Tyto byly předloženy studentům základních škol pro konečné rozhodnutí. Výsledky výběru byly vyhlášeny 28. 2. 2018 a maskoti byli jmenováni 22. 7. 2018. Očekává se, že maskoti pomohou financovat tokijské hry prostřednictvím obchodů a licenčních obchodů.Kostkovaný design na obou maskotech byl inspirován oficiálním logem Tokio 2020.

 

Pořadatelské město olympijských her vybírá Mezinárodní olympijský výbor na základě nominací národních olympijských výborů na zasedání, které se koná sedm let před zahájením olympiády. Zvolené město hostí také paralympijské hry.

 

Vraťme se do doby kandidatur pro pořadatelství olympijských her. Města, která chtěla hostit Letní olympijské hry 2020, musela kandidaturu podat do 1. 9. 2011. Do hry o pořadatelství se zapojilo Tokio, Istanbul, Madrid, Dauhá a Baku. Řím kandidaturu stáhl poté, co nedostal finanční záruky italské vlády.Kandidatury měst Baku a Dauhá nebyly ze strany MOV vybrány do závěrečného kola. Ke konečnému hlasování byl členům Mezinárodního olympijského výboru předložen seznam tří vybraných kandidátů, TokiaIstanbulu a Madridu.Členové výboru pak 7. 9. 2013 na 125. zasedání MOV v Buenos Aires zvolili pořadatelem Tokio. V 1. kole Tokio dostalo 42 hlasů, Istanbul a Madrid po 26 hlasech. Mezi nimi se v  rozstřelu mělo rozhodnout o finalistovi. Madrid získal 45 hlasů a postupující Istanbul 49 hlasů. Ve 2. kole zvítězilo Tokio s 60 hlasy, Istanbul dostal 36 hlasů.  Tokio tak bude hostit olympijské hry již podruhé, poprvé to bylo před 56 lety v roce 1964. Připomínám, že tehdy zvítězil v HK do 75 kg Hans Zdražila a Zdeněk Otáhal obsadil v HK do 67,5 kg 5. místo. Reprezentačním trenérem byl Antonín Drešl, vedoucím a kongresmanem předseda Československého svazu vzpírání Bedřich Poula.    

 

Je snaha, aby kromě technologické vyspělosti byly Letní olympijské hry 2020 příkladem také v ekologii. Například na výrobu medailí byl využit recyklovaný elektronický odpad. Stupně vítězů budou vyrobeny z plastového odpadu. Olympijská pochodeň bude z recyklovaného hliníku a bude se zapalovat poprvé v historii pomocí vodíku. Sportoviště budou poháněny co nejvíce obnovitelnou energií. Pořadatelé si dali za cíl recyklovat 65 % veškerého vyprodukovaného odpadu během her. Postele jsou vyrobeny z papírové lepenky, které jsou odolné a zároveň se dají snadno recyklovat.

Každý se zájemců o pořadatelství Her si zvolil svoji taktiku, která měla pomoci k vítězství nad ostatními soupeři. Přípravný tokijský výbor mimo jiné nechal vytisknout propagační pamětní bankovky, které měly za úkol zpopularizovat konání OH v Tokiu. Jedná se o nominály 1000 ¥a 10 000 ¥. Na bankovce 10 000 ¥jeden z piktogramů znázorňuje vzpírání. Bankovky se prodávají za zhruba 4 $ a jsou významnou položkou rozpočtu olympijských her.

Po přidělení OH do Tokia byla vydána pamětní „bláznivá“ bankovka nominální hodnoty 1 trilion ¥.Číslo 1 trilion má za jedničkou 12 nul. Sběratelský obor zabývající se bankovkami se jmenuje NOTAFILIE. Hodně štěstí v případě, že jste se pro něj rozhodli.

Olympijské hry se budou konat (od 9. 2. 2020) za 166 dní ve dnech 24. 7. – 9. 8. 2020. Předpokládá se účast zástupců 206 zemí ve 33 sportech, v 50 disciplínách a 324 soutěžích s plánem 11 091 soutěžících. Soutěže ve vzpírání se zúčastní 98 žen a 98 mužů a budou se konat v termínu 25. 7. – 5. 8. 2020 s volnými dny 30. – 31. 7. 2020.

Kvalifikace stále probíhají a naší reprezentaci čeká nejbližší start na „stříbrném“ turnaji na Maltě ve dnech 28. 2. – 1. 3. 2020. Nuže, držme palce našim kandidátům v těžkém boji o olympijské letenky.

 

Prameny:

wikipedie

https://tokyo2020.org/

https://www.ebay.com/

 

Karel Prohl