Odkazy

Podívejme se na uplynulou reprezentační sezonu. Bude patřit k těm, na které budeme s radostí vzpomínat. Titul mistra světa náš závodník nevyhrává každý rok. V kategorii juniorů do 17 let to byla premiéra. Dominik Oračko svoji sbírku medailí v závěru roku rozšířil dvěma stříbry a bronzem i z ME J17. Nejenom titul světového šampiona nám udělal radost. Seniorská reprezentace se představila ve výborné formě i na mezinárodních turnajích zařazených do série kvalifikací pro olympijské hry. Naše šance v zisku olympijských místenek je stále otevřená. Na jaře 2020 se kvalifikace uzavřou kontinentálními šampionáty. Věřme, že máme na 1 – 2 místa, třetí místenka by byla z oblasti snů.

 

V letošním roce jsme prožili velmi bohatou reprezentační sezonu. Na 84 startech na ME-MS-MT se podílelo 13 žen a 21 mužů. Na mistrovství Evropy a světa různých věkových skupin (bez Masters) se probojovalo se 42 starty 7 žen a 18 mužů. Díky novému olympijskému kvalifikačnímu modelu se vrací do mezinárodního kalendáře turnaje, které jsou vítaným zpestřením jinak trochu nudné sezony. IWF na svém zasedání v Limě oznámila, že uvažuje o zavedení GRAND PRIX do systému vzpěračských soutěží. To je pozitivní krok, který umožní i častější kontakt mezi sportovci. V minulosti jsme se na shodné činnosti podíleli Československým pohárem, který byl zařazen do WORLD CUP organizovaným IWF.

 

Naše reprezentace se zúčastnila „British International Open, které bylo zařazeno do systému olympijských kvalifikací s bronzovou hodnotou. Ve svých HK zvítězili Petr Petrov a Jiří Orság, Jiří Gasior a Kamil Kučera vybojovali druhá místa, Simona Hertlová získala bronz. Stříbrnou hodnotu kvalifikace měl, „Pokal der Blauen Schwerter Meißen“ v Míšni.Opět Petrov a Orság ve svých HK zvítězili a Orság byl vyhodnocen nejlepším závodníkem turnaje, Jiří Gasior a Tereza Králová skončili na druhých místech, Patrik Krywult byl bronzový. „INTERNATIONAL NAIM SULEYMANOĞLU TOURNAMENT“ v Turecku měl stříbrnou hodnotu a do medailových pozic se strefili druhými místy Petr Petrov a Jiří Orság. JuniorskáVisegrádská čtyřka se konala v Bobrověa naše reprezentace v počtu 6x W + 8x M obsadila v juniorkách třetí a juniorech 2. místo. Obdobnou soutěž jsme založili i v modifikaci pro starší závodníky a ta se premiérově konala v zahraničí. V Polsku naše smíšené družstvo obsadilo 3. místo.

 

Zúčastnili jsme se mistrovství Evropy juniorů do 15, 17, 20, 23 let a W+M. Ve světových šampionátech jsme měli zastoupení v juniorech do 17, 20 let a v W+M. Vítězství Dominika Oračka na mistrovství světa juniorů do 17 let v Las Vegas je naším největším letošním úspěchem. Dominik má v sobě velký potenciál, otázkou je, jak s ním naloží. Našel jsem jeho jméno v 17 výsledkových listinách z tohoto roku a to je na šestnáctiletého juniora dost.Na ME mužů v Batumi obsadil Kamil Kučera 6. místo a Jiří Orság byl sedmý. Na ME juniorů do 20 let v Bukurešti obsadil František Polák sedmé a Dominik Oračko 8. místo. Ve stejném termínu a místě se konalo ME do 23 let a šestá místa vybojovali Petr Stránský a Jakub Gorny. Na prosincovém mistrovství Evropy juniorů do 17 let v Izraeli vybojoval Dominik Oračko stříbro v nadhozu a ve dvojboji, v trhu byl bronzový. Z téže soutěže bronzovou medaili v nadhozu získal Matěj Moskál, ve dvojboji byl pátý a v nejmladších juniorech do 15 let ve stejném termínu a místě se blýskl bronzem opět za nadhoz Dominik Džobák, který ve dvojboji také skončil na 5. místě. Jan Kolář (M17) obsadil sedmé a Vojtěch Krejčík (M15) osmé místo. To jsou umístění do 8. místa. Mistrovství světa žen a mužů se konalo v Thajsku. Do bodovaného 25. místa se umístili 11. Jiří Orság, 16. Jiří Gasior, 20. Simona Hertlová, 22. Tereza Králová, 25. Patrik Krywult, Petr Petrov skončil na 26. místě a Kamil Kučera nebyl hodnocen. Umístění na mistrovství Evropy mužů 13. místo Petr Petrov, 14. František Polák, 15. Petr Mareček a Jiří Gasior, 17. Josef Kolář, 19. Patrik Krywult. V kategorii žen nás na ME reprezentovaly 9. místo Tereza Králová, 10. Simona Hertlová, 13. Michaela Skleničková a Eliška Pudivitrová nebyla hodnocena. V Izraeli na ME 15 – 17 let obsadily juniorky Marie Kubíková (W17), Vendula Šafratová (W15) a Karolína Kozlová (W15) 9. – 10. – 11. místo. Marek Polhoš (M17) 9. místo. Po pěti startech v reprezentaci mají Simona Hertlová, Monika Skleničková, Dominik Oračko, Petr Petrov, Kamil Kučera a Jiří Orság, pět závodníků má po čtyřech startech, ostatní 1 – 3 starty.

 

Vysoký počet startů lze vystopovat nejenom u Oračka, ale i u dalších reprezentantů juniorského věku. V honbě za medailemi startují ve dvojí lize, někteří mají čtyři starty v lize juniorů a tři starty v I. lize mužů, absolvují všechny dosažitelné národní šampionáty jednotlivců a nevynechávají ani oddílové soutěže. Mladý organizmus se s touto zátěží vyrovnává poměrně dobře, dokáže se na vysoké nároky rychle adaptovat, přesto se 10 – 12 startů v jednom roce zdá být výhodnější hlavně z hlediska následné reprezentační kariéry. Nechceme vychovávat špičkovou mládež, chceme vychovávat špičkovou reprezentaci pro soutěže EWF a IWF v dospělé verzi.

 

V kategorii Masters naši závodníci Jan Kukučka a Daniel Kolář zvítězili na mistrovství Evropy v Rovaniemi. Mistrovství světa se konalo v Montrealu a Daniel Kolář s Pavlem Klátilem vybojovali stříbrné medaile. Evropské hry Masters se konají jednou za čtyři roky. Julie Švecová a Martina Boulová zvítězily, Michaela Prchalová je bronzová. Za zmínku stojí, že Julie byla v Turíně stříbrná i v judu, kterému se původně věnovala.    

 

Reprezentační kádr seniorů je složen z osvědčených a zkušených závodníků. Kamil Kučera nás s přestávkami reprezentuje od roku 2002, Jiří Orság od roku 2004, Petr Petrov s Patrikem Krywultem začali v roce 2006 a Jiří Gasior o rok později. Seniorskou reprezentaci si také zkusila nastupující generace František Polák, Petr Mareček a Josef Kolář. V ženské reprezentaci nastoupila nová generace vzpěraček Eliška Pudivitrová na soutěžích EWF a IWF nastupuje od roku 2015, o rok později začaly Simona Hertlová s Terezou Královou a Michaela Skleničková je zatím s nástupem v roce 2018 služebně nejmladší.

 

Ze současné generace má na seniorských ME/MS/OH nejvíce startů Jiří Orság 9/5/2 a Petr Petrov 10/7/0, v ženské části Simona Hertlová a Tereza Králová 4/2/0. Pokud Petrov bude startovat v příštím roce na ME, vyrovná rekordní počet startů Radky Ševčíkové, která v letech 1994 – 2004 na „Evropě“ startovala 11x. Petr Sobotka má z let 1991 – 2009 rekordní počet devět startů na světovém šampionátu. Po šesti startech na této soutěži mají Radka Ševčíková, Marie Korčianová – Nováčková (1993 – 2003) a Lenka Orságová – Kenisová  (1999 – 2016).

 

Svoji premiéru v reprezentačním startu na mistrovství Evropy si v letošním roce prožili Karolína Kozlová, Jakub Barteček, Alexandr Džobák, Jan Kolář a Vojtěch Krejčík. Gratulujeme a přejeme na dlouhé cestě k výkonnostnímu vrcholu mnoho úspěchů. Seznam startujících na vrcholných soutěžích EWF a IWF se tímto rozšířil na 314 reprezentantů (1904 – 2019).

 

Poděkování patří všem, kteří se na přípravě a samotném vedení reprezentace podílí, zejména předsedovi ČSV Mgr. Petrovi Krolovi a reprezentačním trenérům Pavlovi Ivaničovi, Emilovi Brzóskovi, Luďkovi Bečvářovi, Ladislavovi Pásztorovi, Slávkovi Rychnavskému a Pavlu Khekovi. 

 

Karel Prohl