Odkazy

 

V polovině srpna IWF oznámila dalších sedm ruských pozitivních vzpěračů, mezi kterými je také bronzový z olympijských her v Pekingu Dmitrij Lapikov. Lapikov měl první problém již na ME 2011, kde zvítězil, ale později byl diskvalifikován. Další významnou závodnicí se shodným problémem je Nadezda Evstyukhina, trojnásobná mistryně světa. Také ona již byla jednou trestána za doping z Pekingu. Dalšími jsou Adam Maligov (mistr Evropy), Maksim Sheiko, Yulie Konovalova, Magomed Abuev a Čingiz Mogushkov. Všichni mají pozastavenou činnost až do doby vyšetření příslušnými orgány.

 

Britský vzpěračský svaz (BWL) vypsal výběrové řízení pro funkci „Commercial Manager“ se sídlem v Leedsu. Mzdová nabídka 30 000 GPS + bonus související s výkonem. Mezi základní výkony manažera patří propagovat a rozvíjet obchodní potencionál BWL, včetně nových příjmových toků, komerční sponzorství na podporu aktivit BWL.

 

Pořadatel letošního světového šampionátu Thajsko překvapil prohlášením, že se chce mistrovsví zúčastnit (18. – 27. 9. 2019) navzdory svému předcházejícímu prohlášení, že po dopingové aféře z minulého mistrovství se vzdávají účasti a stahují se i z následných kvalifikací pro olympijské hry v Tokiu. Na mistrovství světa 2018 bylo diskvalifikováno devět jejich reprezentantů, včetně dvou olympijských vítězů z OH 2016 a tří mistrů světa (2018). Výkonná rada IWF bude na kongresu před MS o této otázce diskutovat, ale je téměř jisté, že start nepovolí. Thajská federace vzpírání (TAWA) změnila názor v polovině srpna a uvedla, že zbývající část čisté reprezentace by měla být ke startu připuštěna. Prezident TAWA připustil možnost, že pozitivně testovaní sportovci se „nakazili“ od gelu na úlevu od bolesti. Nevěděli, že obsahuje stopy anabolického steroidu.

 

O tom, že na Ukrajině je Leonid Zhabotinsky považován za jednoho z nejlepších vzpěračů historie, není sporu. Jako první vzpěrač na světě má svoji pamětní minci, na které je vyobrazen na líci i rubu. Momentálně se v Kyjevě otevřela výstava květin, kde má také svůj koutek.

 

 

Karel Prohl