Odkazy

Druhým kolem III. ligy mužů a ligy juniorek byly ukončeny dlouhodobé soutěže družstev plánované do I. pololetí letošního roku. Přihlásilo se a do soutěží nastoupilo 113 družstev. (V minulém roce do soutěží zasáhlo 133 družstev). Veteráni a premiérově veteránky mají jednorázovou soutěž vyhodnocovanou v rámci národního šampionátu jednotlivců. Tentokrát bylo vyhodnoceno 13 družstev mužů a dvě družstva žen. Ostatní věkové skupiny mají soutěže tříkolové, mladší žáci, starší žáci a junioři i závěrečnou finálovou část.

Celkem 128 družstev z 30 oddílů – klubů Českého svazu vzpírání. Z tohoto množství již 15 družstev chybělo v jednom kole. Deset družstev v soutěži má TJ Holešov, 8x Rotas Rotava a TAK Hellas Brno, 7x Sokol Moravská Ostrava a SKV Bonatrans Bohumín, 6x SKV Sokolov, Start Plzeň, Vzpírání Haná a Sokol JS Zlín, čtyři oddíly mají v soutěži 5 družstev atd. V nejvyšších soutěžích žen a mužů má svá družstva TAK Hellas Brno, Sokol Moravská Ostrava a SKV Bonatrans Bohumín. Kritická je situace v lize starších žáků, ve třech skupinách soutěží jen 8 družstev. Nedaří se přechod z mladších do starších žáků. Přestože v lize mladších žáků se počet družstev drží dlouhodobě kolem 20 účastníků (22 letos), zhruba polovina startujících předčasně se vzpíráním končí. V lize juniorek ve 2. kole nastoupila ke startu pouze čtyři družstva. Jen Holešov a Rotava mají družstva ve všech čtyřech soutěžích mládeže (W20, M13, M15, M20), sedm klubů má družstva ve třech soutěžích, šest ve dvou a pět v jedné soutěži. Mládeži se alespoň okrajově věnuje 20 klubů. Do soutěží nastupuje poměrně velké množství závodníků a závodnic bez žákovské a juniorské minulosti. Počty družstev jsou deformovány možností startu jednotlivce ve dvou věkových kategoriích. Zhruba 35 vzpěračů a vzpěraček hostuje v jiném klubu. Soutěže mládeže do 20 let a rozhodčí na všech soutěžích financuje Český svaz vzpírání. Kluby za pořadatelství každé soutěže družstev dostávají finanční příspěvek na organizaci.   

 

Po dvou třetinách soutěží lze s určitou pravděpodobností předpokládat medailové umístění v ligových soutěžích. Začněme od nejmladších. V lize mladších žáků je favoritem na vítězství družstvo Sokola JS Zlín, který vede celkovou tabulku o 141 bodů před kandidáty na medaili Rotavou, Havířovem -161b. a Bohumínem -168 b. Ve starších žácích je situace celkem jasná. Horní Suchá vede tabulku s náskokem 349 Sb. před Rotavou a 454 Sb. před Třincem. Horní Suchá je favoritem i v lize juniorů, ve které drtí kandidáty na medaileHolešov o 455 Sb. aSokolov o 470 Sb. V I. lize mužů má největší šanci na vítězství Havířov s 19 body. Bohumín ztrácí velký bod, Horní Suchá dva body. V posledním kole bude záležet na momentální formě a zdravotním stavu závodníků. Zbytek bude bojovat o udržení v nejvyšší soutěži. V lize juniorek jsou karty pravděpodobně rozdány. Vede Ostrava s 18 body před Bohumínem 16b. a Hanou 13b. V nejvyšší soutěži žen je favoritem Hellas Brno s 23 body. Stejný počet má však i Bohemians Praha, také zde rozhodne momentální dispozice. Na bronzový stupeň kandidují Nový Hrozenkov 19b. a Olomouc 18b. V nižším stupni ligy mužů má naději na kvalifikaci do II. ligy Sokolov „B“ s Brandýsem nad Labem, ve skupině MoravaPříbor a Holešov „B“. V kvalifikaci o postup doI. ligy budou pravděpodobně bojovat BC Praha, Holešov nebo Zlín. Ve stejné pozici budou Bohemians Praha „B“ a FG Havířov ve II. lize žen. Šampionem v kategorii Masters se stal Holešov před Zlínem a Teplicemi. V kategorii žen Masters byl udělen titul premiérově. Zvítězila děvčata Hellasu Brna před CDF Brnem. Úmyslně se zde nezmiňuji o pásmu sestupujících z vyšších do nižších soutěží. V mnohých případech o postup není zájem, kvalifikace se nekoná a vše tak zůstává zachováno ve stejné podobě s minulým ročníkem. 

 

Karel Prohl