Odkazy

 

Turecký vzpěrač Daniyar ISMAYILOV nebude startovat na OH v Tokiu. Na ME v Batumi startoval v HK do 67 kg a zvítězil v trhu výkonem 147 kg, v nadhozu se mu vůbec nedařilo a postupně nedal 2x 165 a 166 kg. V minulém roce zvítězil na středomořských hrách v Tarragodě, po soutěži byl na základě obvinění britské turistky zatčen ze sexuálního obtěžování. Turistka později své obvinění stáhla, ale od turecké federace vzpírání obdržel disciplinární trest, který také zohlednil, že na výcvikovém táboře bodnul vidličkou v hádce svého reprezentačního kolegu. Na OH v roce 2012 startoval v dresu Turkmenistánu v HK do 69 kg a obsadil 13. místo za 310 (145, 165). Na OH v roce 2016 nastoupil již za Turecko a vybojoval ve shodné HK stříbro za 351 (163, 188).

 

 

Daniyar ISMAYILOV

 

Rustam DJANGABAEV (UZB)Bronzový z mistrovství světa a zlatý z mistrovství Asie v HK +109 kg byl pozitivně testován na růstový hormon. Pokud bude pozitivní test potvrzen, možnosti nominovat na OH do Tokia se pro Uzbekistán díky předešlým dopingovým hříšníkům sníží na dvě ženy a dva muže.

 

 

 

Rustam DJANGABAEV

Olympijský vítěz Oscar FIGUEROA (COL) nebyl připuštěn ke startu na Pan American Championships, které se budou konat v termínu 21. – 28. 4. 2019 v Guatemale. Nedokázal aktualizovat informace o svém pobytu pro databázi spravovanou Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Počet závodníků, kteří se dopustili stejné chyby, dosáhl na různých soutěžích IWF již více než 150. Oscar se chystá na své páté olympijské hry. „Nejsem nominován pro Pan American Championships a South American Championships, ale to nemá vliv na moji kvalifikaci pro Tokio 2020.  Dokáži se nominovat z Pan American Games v Limě (červenec) nebo z mistrovství světa mužů a žen (září)." Chyby se dopustil v době své dovolené, kdy nepředal informace o svém pobytu. Jeho dosavadní výsledky z OH: 4. místo 2004 (Athény) 56 kg 280 (125, 155); bez umístění 2008 (Peking) – vypadl v trhu na 120 kg v HK do 62 kg; 2. místo 2012 (Londýn) 317 (140, 177); 1. místo 2016 (Rio de Janiero) 62 kg 318 (142, 176).

 

 

Oscar FIGUEROA

 

Ruský parlament schválil pokuty pro dopující sportovce. Kolik budou přistižení viníci platit?

Dolní komora ruského parlamentu odhlasovala pokuty pro dopující sportovce. Ti tak nově budou muset v případě přistižení při podvádění zaplatit až 50 000 rublů (zhruba 17 600 Kč). Jedná se o jeden z prvních kroků, kdy v Rusku budou na základě zákona trestáni samotní sportovci. Dosud hrozila pokuta jen těm, kteří k dopingu napomáhali jiným. Podle agentury AP ale byla tato praxe využívána velmi zřídka, pokud vůbec. Pokuty hrozí pouze těm sportovcům, kteří dopovali úmyslně. "Porušení antidopingových pravidel je nejen v rozporu s principy čestnosti a lidskosti, ale je to vlastně podvod," uvedl poslanec Pavel Krašennikov, jenž schválení pokut podporoval.

Pramen: Profimedia.cz

 

Více než 30 let po přijetí žen do vzpírání, Írán vysílá poprvé ženský tým do mezinárodní soutěže.

Asijské šampionáty se konají ve dnech 18. – 28. 4. 2019 v Ningbo v Číně. Írán potvrdil, že vysílá do soutěží 10 mužů a 7 žen ve věku od 17 do 22 let. Také Saudská Arábie v tomto měsíci poprvé soutěžila na menším mezinárodním turnaji, takže dva největší národy v islámském světě, které zatím nikdy nesoutěžili ve vzpírání žen, obsazují obě kategorie. Očekává se, že se Saeid Alihosseini, který se osm měsíců neúčastnil žádné mezinárodní soutěže, bude startovat v HK nad 109 kg společně s mistrem světa juniorů Alim Davoudihem. V těžké váze žen se utkáSuping MENG s Wenwen LI (obě CHN). Ve startovní listině mají obě nahlášen výkon 315 kg.

Kazachstánský tým tvoří 10 mužů a osm žen, má ve svém středu i Ilyu Ilyina a Zulfiyu Chinshanlo. Pro oba to bude návrat po dopingové diskvalifikaci. Ilyin měl 2x možnost startovat. Vždy se odvážil, do soutěže však nezasáhl.

Ve dnech 23. – 30. 4. 2019 se bude v Káhiře konat mistrovství Afriky. Média oznámila, že 24 závodníků a závodnic bylo vyloučeno ze startu z důvodu nedodržení pobytových hlášení před šampionátem. Jedná se o šest reprezentantů Egypta, tři Nigerijce a tři závodníky Kamerunu.

Pramen:  insidethegames  

 

Karel Prohl