Odkazy

 

Více než 70 vzpěračů z 26 zemí se nemůže zúčastnit mistrovství světa v Ašchabadu, které začíná dne 1. 11. 2018. Důvod? Ignorovali základní pravidlo každého reprezentanta umístit v globální antidopingové databázi místo svého pobytu před soutěží IWF. Tyto případy se týkají napříč členské základny IWF. Mezi vyloučenými jsou vzpěrači z Asie, Evropy, Afriky, Jižní Ameriky nejvíce postižených je z Oceánie.Opakuje se problém, kdy sedm vzpěračů ze šesti zemí nebylo akceptováno na YOG. Další vzpěrači chybí z jiných důvodů, v případě reprezentace Fidži, reprezentační družstvo se distancuje od vedení národní federace a zakládají svoji vlastní. To samozřejmě není možné. IWF komunikuje pouze s oficiálním orgánem. Fidži je pořadatelem MS juniorů v příštím roce, bude zajímavé sledovat vývoj ve vztazích vedení svazu a reprezentace. Ázerbájdžán, který měl za posledních šest měsíců čtyři pozitivní dopingové případy, posílá jen dva sportovce, zatímco Malajsie, která má tři, neposílá žádné. Protože se jedná o první kvalifikační turnaj pro olympijské hry v Tokiu (2020), očekává se rekordních 650 sportovců z 92 zemí.

 

Rusko získalo pro rok 2020 pořadatelství mistrovství Evropy mužů a žen. Poslední evropský šampionát (společně s MS) se zde konal v roce 1983 v Moskvě, ještě v době trvání SSSR. V našich barvách na tomto šampionátu startovala skvělá generace vzpěračů Imrich Rusnyák, Luboš Studnička, Lubomír Vymazal, Lubomír Sršeň, Bruno Matykiewicz, Anton Baraniak, Dalibor Řehák, Pavel Khek a Bohuslav Braum, Anton Baraniak obsadil v HK do 110 kg 3. místo za 400 (180, 220).

 

V rámci konání mistrovství České republiky W+M proběhne v prostorách vzpěračské haly v Havířově výstavka fotografií z historie vzpírání. Na výstavě uvidíte průřez našich mezinárodních úspěchů ve fotografii, včetně fotoreportáží z olympijských her z let 1932 (Los Angeles), 1964 (Tokio) a 1980 (Moskva), kdy Jaroslav Skobla, Hans Zdražila a Ota Zaremba vybojovali zlaté medaile. Zveme všechny příznivce vzpírání!

 

V soutěžích družstev nás čekají ještě finálové boje v lize mladších, starších žáků a juniorů. V tabulce úspěšnosti jednotlivých oddílů a klubů zatím vede Ostrava s 24 body před Hellasem Brno 20 a Bonatransem Bohumín s 18 body. Zatím bodovalo 16 oddílů.   


Karel Prohl