Odkazy

 

 • Ve dnech 3.-5.8.2018 se v Holešově konal další základní kurz trenérů - cvičitelů. Kurzu se zúčastnilo více než 40 (!) adeptů trenérské práce. Mezi žáky jsme zaznamenali minimálně třetinu ještě aktivních závodníků, kteří si tímto rozšiřují svůj vzpěračský potenciál. Přátelé činky, vítejte mezi trenéry.

  Přednáší Mgr. Petr Krol jr.

  v pozadí vedoucí kurzu PaedDr. Karel Duspiva a Emil Brzóska

  Část pozorných posluchačů

 • Všechny soutěže organizované pod IWF a kontinentálními federacemi, proběhnou do 31. 10. 2018 ve starých hmotnostních kategoriích (HK). Dnem 1. 11. 2018 se vše mění a soutěže pod zmíněnými federacemi, přijmou pro následné soutěže nové HK. Evropský šampionát do 20 a 23 let, který se koná v termínu 20. – 27. 10. 2018 (Zamosc – Polsko), se bude konat ještě ve starých HK. MS W+M v Ašchabadu (1. – 10. 11. 2018) bude první soutěží s premiérou nových HK. V rámci našeho svazu zatím nebylo o termínu přechodu rozhodnuto. 
 • Na mistrovství USA Masters startovala první (USA) slepá vzpěračka Brandi Darby. Nastoupila v HK do 90 kg/W35 a s výkonem 135 (65, 70) vybojovala bronzovou medaili. Velký sportovní úspěch komentovala slovy – „nejde mi o medaile, jde o příklad ostatním, kteří jsou také zdravotně postiženi, ale i přes tento hendikep mohou sportovat. Je nás spousta různě postižených nemajících důvěru v sebe, výzvy se zdají být větší, než možnosti, které nám život připravil. Ale narodili jsme se pro život a náš hendikep je důvod našeho boje“. Ten, který první proboří bariéru, je nejdůležitější ze všech, vždy je následován dalšími a nikdy nesmí být jeho průkopnický čin zapomenut. Budeme Brandi v její další vzpěračské kariéře držet palce a obdivovat statečnost, se kterou se postavila svému osudu.

  Brandi Darby

 • Nedá mi nezmínit se při této příležitosti o Julii Švecové. Aktivní reprezentantka, zakladatelka oddílu vzpírání (Vzpírání Haná v Náměšti na Hané), ve kterém plní funkci trenérky se svěřenci, kteří dokázali v krátkém čase trvání oddílu, získat medaile na národních šampionátech, organizátorka dnes již tradičního vzpěračského kalendáře propagujícího atraktivitu ženského vzpírání včetně mnohých dokončených studií, které posouvají její osobnost do oblastí, ve kterých chybí většina našich trenérů. Z druhého pohledu je Julie jemná, citlivá, obdivuhodná a při tom všem, hluchoněmá mladá žena, která si našla v životě své pevné místo a já osobně se těším na akce, kterými nás v příštích letech příjemně překvapí.
 • Pokud by Český svaz vzpírání chtěl oživit naše téměř stojaté vody, přimlouval bych se za vyhlášení ankety Osobnosti roku, ve které by (například) Julie byla pro letošní rok, který je v mnohých případech vzpěračských jubileí výjimečným, velkou favoritkou. Máme však v zásobě více kandidátů. V této anketě bychom hodnotili přínos konkrétní osobnosti pro vzpírání, její morální profil a samozřejmě šíři záběru. Anketa by zahrnovala aktivní závodníky, trenéry a funkcionáře a mohla by být společně s vyhlášením několika výjimečných osobností do „Síně slávy ČSV“, společenským vrcholem národního šampionátu žen a mužů v listopadovém termínu v Praze – Stromovce. Nominaci osobností do této ankety by v určeném termínu provedly oddíly s doplněním Výkonnou radou ČSV.

  Julie Švecová

 

Karel Prohl