Odkazy

Dnes připomínáme významné životní jubileum člověka, za nímž je kus velké, užitečné práce, významně spjaté i se vzpíráním.

Narodil se 5. 8. 1938 v Moravských Budějovicích, gymnázium absolvoval ve Znojmě, ale pak už jej studium na Vysoké škole báňské v Ostravě natrvalo přivedlo do Severomoravského kraje, konkrétně do Karviné. Ke studiu technickému přidal i studium humanitních oborů, absolvoval postgraduálně i Fakultu žurnalistiky UK v Praze.

To předurčilo i jeho významnou dráhu v médiích. Působil jako redaktor Nové Svobody v Ostravě, poté jako vedoucí redaktor ČTK tamtéž. Mnoho roků byl šéfredaktorem časopisu Horník, který přivedl ke skvělé úrovni. Dal mu vynikající koncepci a okolo listu stmelil znamenité autory. Časopis v konkurenci tisíců periodik daného typu získal i Evropskou cenu!! Ing. Oldřich Horák se stal i mluvčím OKD, v dobách, kdy si ještě revír vedl hospodářsky zdatně a staral se dobře o  své zaměstnance.

Ing. Oldřich Horák psal zasvěcené texty na různá témata, zejména ekonomická – ale také sportovní. Sympatie ke sportu jej zákonitě přivedla i ke vzpěračům, vždyť mnohé špičky, tehdejší i současné, soutěží v Severomoravském kraji! K dovednostem psaveckým přidal Oldřich i dovednosti fotografické. K nejlepším patří jeho snímky přírodní (mj. výlovy rybníků), ale taky sportovní z házené, fotbalu (není divu, vždyť je Karviňák!), ba i ze šachů. Pro házenou úspěšně pracoval i funkcionářsky (podařilo se mu, kupříkladu, spolu s dalšími příznivci, uspořádat utkání Československo versus Svět, v r. 1968, v Karviné).

Zamiloval si i vzpírání – a právě proto se objevovaly jeho momentky dlouhá léta v novinách i časopisech. Tvoří také hodnotnou součást některých vzpěračských publikací, zejména ze 70. a 80. let 20. století. Dnes už vlastně získávají i cenný punc archivní!

Sport a vzpírání má Olda rád, samozřejmě, stále! K jeho významnému jubileu gratulujeme! Děkujeme za jeho práci pro náš sport a přejeme hodně zdraví, štěstí, radostí s rodinou i ze sportu!

Na jednom z připojených snímků ing. Oldřicha Horáka najdete mladičkého Karla Prohla, společně s Helenou Fibingerovou, na vyhlášení Nejlepších severomoravských sportovců roku 1976.

 

PhDr. Rudolf Drmola

 

Luboš Sršeň na MVCB v pozadí B.Poula, K.Wiener a fotoreportér ing.Oldřich Horák

Luboš Sršeň na MVCB v pozadí B.Poula, K.Wiener a fotoreportér ing.Oldřich Horák

ne vždy se zadaří

ne vždy se zadaří.

Vasilij Alexejev

Vasilij Alexejev

Vyhlášení nejlepšách sportovců kraje 1976

Vyhlášení nejlepšách sportovců kraje 1976