Odkazy

Ve dnech 18. – 20. 7. 2018 se v Lausanne koná zasedání Mezinárodního olympijského výboru, který mimo jiné jedná o setrvání vzpírání v olympijském programu pro rok 2024 (Paříž).

 

IWF 19. 7. 2018 vyjádřila své překvapení nad rozhodnutím výkonné rady MOV trvat na podmíněném zařazení vzpírání do programu olympijských her 2024 (Paříž). IWF bude pokračovat v robustních antidopingových opatřeních chránicích čisté sportovce a je přesvědčena, že splnila všechna kritéria stanovená Výkonnou radou MOV v prosinci 2017. 

 

Prohlášení prezidenta IWF Tamáse Ajana:

"Respektujeme rozhodnutí MOV a náš závazek zajistit čistý sport zůstává stejně silný jako kdykoli předtím. Budeme i nadále úzce spolupracovat s MOV a WADA, abychom zajistili vzpěračské soutěže bez dopingu. Jsme přesvědčeni, že MOV bude spokojen s pozitivním výsledkem opatření, která jsme zavedli s jejich souhlasem a jsme vděční za podporu a partnerství MOV při zajišťování vzpírání bez dopingu. Jsme velmi hrdí na vynikající pokrok, který jsme udělali v tak krátkém časovém období a již vidíme pozitivní výsledek opatření, která jsme provedli. Není možné změnit ze dne na den přístup k dopingu v některých zemích, ale postupujeme správným směrem a byli jsme potěšeni, že MOV to uznalo. IWF vyslala velmi jasnou zprávu, že doping nebude tolerován“.

 

Generální ředitel IWF Attila Adamfi prohlásil, že jsme splnili a dokonce v některých směrech překonali požadavky Mezinárodního olympijského výboru, pro zachování olympijského statutu. 

 

Co to pro nás znamená? Ve zkratce – naše účast v olympijském programu po roce 2020 je podmíněna absencí dopingových případů v průběhu let 2018 – 2024. MOV bude velmi pozorně sledovat naši nápravu a snahu jít dále jen čistou cestou. Další zasedání MOV se bude konat ve dnech 30. 11. – 2. 12. 2018 v Tokiu, kde bude situace ve vzpírání (IWF) a boxu (AIBA) znovu projednána.

 

Pramen: www.iwf.net; www.insidethegames.biz

 

Karel Prohl