Odkazy

 

Rusko a dalších osm států (Čína, Kazachstán, Ukrajina, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Moldavsko a Turecko), které si odpykávají roční trest za dopingové případy z reanalýz OH 2008 a 2012 se připravují na návrat do mezinárodních soutěží. Za předpokladu, že naplní podmínky dané vedením IWF, jim pro kategorii 15 – 17 let sníží trest z 12 na 10 měsíců. To znamená, že se mohou zúčastnit olympijských her mládeže, které začínají 6. 10. 2018 v Buenos Aires. Konečné rozhodnutí padne na zasedání IWF, které se bude konat ve dnech 26. – 27. 3. 2018 ve známém sportovním středisku v Colorado Springs (USA). Deset současných světových šampionů této věkové kategorie pochází z výše uvedených států a na minulých YOG v Nanjingu (2014) mělo těchto devět států celkem pět vítězů.

 

 

V USA byla zahájena „korespondenční“ soutěž o nejsilnějšího středoškoláka. Soutěžit se bude v tahu na lavici, dřepu a pozvedu. Soutěž je organizována vzpěračskou federací USA a vedoucími činiteli jsou ředitelka rozvojových programů Suzy Sanchez, reprezentační trenér Mike Gattone a sportovní ředitel svazu Pyrros Dimas. Všichni studenti ve věku 13 – 18 let mohou nahrát videa z této soutěže a zaslat je pomocí speciálního webu k vyhodnocení na svaz. Vítězové v každé váhové kategorii obdrží trofej a pozvání k účasti na tréninkovém táboře organizovaném národním řídícím orgánem v ústředí Rogue Fitness v Columbusu, Ohio. Hodnocena budou i družstva středních škol, vítězné školy obdrží kompletní činku.  

Některé kazašské zpravodajské weby uvádějí, že světové šampionáty mužů a žen, které se mají konat ve dnech 1. – 10. 11. 2018 v Ashgabatu (Turkmenistán), budou přeložena do Kazachstánu. Oficiální vyjádření IWF k této změně místa konání mistrovství světa není zatím k dispozici. Výkonná rada IWF se sejde ve dnech 29. – 30. 10. 2018 a kongres IWF se bude konat 31. 10. 2018. Na mistrovství světa již mohou nastoupit někteří závodníci a závodnice, kterým uplyne dvouroční distanc z reanalýz OH 2008 a 2012. Mezi nejznámější určitě patří Ilya Ilyin a Zulfiya Chinshanlo (oba Kazachstán).

 

Polský vzpěrač Tomasz Zieliňski nesmí za dopingový nález z olympijských her v Riu de Janeiro čtyři roky závodit. Trest, který mu běží od 9. srpna 2016, v minulých dnech potvrdila mezinárodní sportovní arbitráž CAS.  Zieliňski měl před startem v Riu stejně jako jeho bratr Adrian pozitivní test na norandrosteron. CAS uvedl, že nenalezl žádné důvody ke snížení čtyřletého zákazu startů. Polský reprezentant tudíž nestihne ani příští olympiádu v Tokiu, která právě 9. srpna 2020 skončí. Zieliňski je v kategorii do 94 kilogramů předloňským mistrem Evropy a bronzovým olympijským medailistou z Londýna. Olympijskou medaili přitom paradoxně získal díky dopingu soupeřů. Na hrách v roce 2012 totiž obsadil až deváté místo, avšak zpětné testování odhalilo doping u šesti vzpěračů, kteří skončili před ním. (ČTK)

 

Karel Prohl