Odkazy

 

President MOV Thomas Bach na letišti ve Vratislavi s presidentem IWCA José Perurenou (vlevo)

 

 

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach prohlásil, že jeho organizace pečlivě sleduje Wrocławské 2017 World Games s možností na budoucí začlenění vybraných sportů do programu olympijských her. Světové hry obsahují sporty a disciplíny, které nejsou součástí olympijského programu. Očekává se, že zde do 30. července bude soutěžit asi 4 000 sportovců v 31 sportech z více než 100 zemí. Sporty s ambicemi začlenit se v budoucnu do olympijského programu, budou mít příležitost ukázat svůj potenciál.

 

"Světové hry jsou oslavou rozmanitosti sportu,"řekl Bach. Je to jedinečná příležitost pro sportovní aktivity, které se neustále ve světě rodí. To je důvod, proč MOV podporuje hry, které poskytují těmto sportovcům příležitost k životu. Máme sporty v olympijském programu pro Tokio 2020, jako jsou sportovní lezení a karate, které pocházejí ze Světových her. Sportovní ředitel MOV Kit McConnell prohlásil, že MOV hledá sporty, které přinesou skutečnou hodnotu olympijskému programu. Jelikož v budoucnu hledáme větší flexibilitu v programu olympijských her, jsou World Games jednou z oblastí, kde můžeme sledovat sporty, které mají široké mezinárodní zázemí a jsou provozovány na vysoké úrovni v mnoha zemích světa.

 

Jaké sporty mají největší šanci? Důležitou roli ve výběru hraje finanční nenáročnost, dostupnost, rozšíření ve světě, možnost genderové rovnosti a další vlastnosti, které mohou být zajímavé z hlediska sponzorinku.

 

Boules(boules je společný název pro širokou škálu her, ve kterých je cílem házet těžké koule co nejblíže k malé kouli. Tradičně je tento sport velmi populární ve Francii, Itálii, Maltě, Chorvatsku a v bývalých francouzských koloniích. Podobná pravidla má zimní curling. Na jihu Francie je slovo boules používáno jako synonymum pro pétanque). (Wikipedie). Další sporty – inline bruslení, squash, kulečník a mezi velké favority patří také korfbal.Pravidla tohoto sportu jsou v genderové rovnosti dokonale sladěna s přáním MOV.Korfbal je jediný smíšený týmový míčový sport na světě. Korfbalové týmy jsou složené z žen a mužů, kteří mají rovnocenné herní podmínky a role. Tým tvoří osm hráčů – čtyři ženy a čtyři muži. Koše (ve výši 3,5 m) jsou umístěné uvnitř hrací plochy, což umožňuje střelbu z kteréhokoliv úhlu. Hráči, rozdělení na čtveřice, plní útočné nebo obranné role, po dvou vstřelených koších se útočníci a obránci vymění. Hráči mohou bránit pouze protihráče stejného pohlaví a ve hře je zakázáno jakékoli násilí.(Wikipedie).

 

Významným prvkem snahy MOV je nezvyšovat počty sportovců a sportů na olympijských hrách. Finanční náklady na pořadatelství jsou také ostře kritizovány. Zařazení nových sportů do programu OH se bude odvíjet od snížení počtu účastníků ve vybraných sportech nebo přímo výměnou opotřebovaných sportovních odvětví za nové a progresivní.  

 

Karel Prohl