Odkazy

Zemětřesení v historických tabulkách


Cílem tohoto textu není do detailu zhodnotit 1. kolo týmové soutěže vzpěraček (tj. kupř. výčet rekordů najdete v jiném textu). Jen ozřejmit především to, co udělalo z tohoto zápolení záležitost mimořádně zajímavou! Především platí, že do rozšířených historických tabulek žen (TOP 35 ve dvojboji, v každé HK) se dokázalo s novým a lepším výsledkem zapsat hned 12 závodnic - z 42 startujících… více než čtvrtina! Něco takového je u mužů v současnosti naprostým sněním.

Pravda, mužské vzpírání má několikrát delší tradici, nicméně i tak byl rotavský závod v mnohém ohledu jedinečný, protože se dokázala zlepšit dokonce celá polovina účastnic!! Jak řečeno výše, některým to nově vyneslo zařazení do all-time rankings nebo posun výš v tomto měříku, některým aspoň osobní zlepšení.

Podívejme se na fakta podrobněji. Podle řazení, jak je uvádí i protokol ze soutěže, dělený na věkové kategorie do 23 a nad 23 roků. Údaje o zlepšení závodnic jsou seřazeny vždy sestupně, tj. podle hodnoty Sinclaira.

Gasiorová se zapsala nově do hist. tabulek (HT) i v HK 63. Pokorná vyrovnání nejlepšího výkonu ve dvojboji! Pudivítrová, zápis do HT, + 11 kg ve dvojboji, +12 bodů v Sinclairovi, Bijoková +3 ve dvojboji, Kubová, zápis do HT, +7, +4 bS, Staňková, zápis do HT, +18, +21, N. Zronková, zápis do HT, +2, +4 bS, Menšíková +13, +15 bS, Barnošáková +2 kg ve dvojboji, Kalauzová +7, +10 bS a Obstová +6 a +10 bS.

Nad 23 let: Kladivová, potřetí s výkonem zařazujícím ji do Klubu 200 kg ve dvojboji! Kenisová, znovu alespoň 190 kg ve dvojboji, naposledy aspoň takto dobře před 3,5 rokem. Věžníková, zápis do HT, mj. rekord i v Sinclairovi, Švecová, zápis do HT, +2, +1 bS, Zemanová, zápis do HT, +10, +13 bS, Gregorová, zápis do HT, +10, +11 bS, Lenďáková, zápis do HT, +5, +4 bS, Ryšánková, zápis do HT, +6, +7 bS, Thérová naposledy tak dobře před 5 roky (!), Türbová, zápis do HT, +5, +6 bS, Filipová +7, +8 bS.

Je rovněž nutné ocenit trvale vysokou výkonnost P. Klimparové a obdivuhodný standard M. Orságové. Startovaly také dvě elévky.

Znamenitý byl souboj našich nejlepších Pavly Kladivové a Lenky Kenisové-Orságové. Toto soupeření přineslo velice pěkná vystoupení a výborné výkony! Kladivová, ač mimo systém se velmi dobře připravila a přivedla, závěrečným smělým pokusem v nadhozu na 113 kg, svůj nováčkovský tým v ženské lize Xxtreme Arena Praha, až k velice pěknému 2. místu, když prvenství patřilo obhájkyním titulu z N. Hrozenkova. Ostravanky se rovněž formují k někdejšímu postavení. Tuze dobře se dařilo i Bohemians! Loni výborný Start VD Plzeň zůstal těsně i za Sokolem Brno-Obřany – ale myslím, že liga žen zůstává velice otevřenou záležitostí, kdy o pořadí ještě vůbec není rozhodnuto.

V juniorské lize vede výtečný nováček z Horní Suché! Z vyrovnanosti týmu bude jistě těžit Start VD Plzeň. Soustavně se lepší i dívky z celku Rotavy. Tyto tři oddíly mají jasně největší čáku na nejvyšší pozice, poděkujme však za účast a zlepšení i dalším účastnicím, které se také lepší. Tj. třeba i trojici chomutovských žen. Zkrátka, každý je vítán!

Dík patří i za netový přenos. Ten se sice nezřídka sekal, ale za pár desítek hodin byl a je k dispozici i záznam, takže vše, co zmeškali, mohli zájemci dodatečně shlédnout alespoň takto.

 

R. Drmola, editor databáze VSV ČSV