Odkazy

V minulých dnech jsme si připomněli, 50. výročí olympijského vítězství Hanse Zdražily na XVIII. olympijských hrách, které se konaly ve dnech 10. – 24. 10. 1964 v Tokiu. Hans zvítězil dne 14. 10. 1964, startoval v HK do 75 kg a během soutěže překonal 9x olympijský, 10x československý, 1x světový (nadhoz 177,5 kg) a v trojboji světový rekord vyrovnal. Podívejme se do dobového tisku, který popisuje průběh soutěže.

 

„Na pódiu haly Šibuja v Tokiu byla soutěž vzpěračů ve střední váze nejdramatičtějším soubojem. V první disciplíně tahu soupažném, Zdražila dostal nad hlavu 130 kg a vyrovnal československý rekord. Tento výkon stačil na šesté místo. Viktor Kurencov z SSSR zvedl o 5 kg více, Masaši Ohuchi z Japonska dokonce o 10 kg. V trhu skončil Kurencov na váze 130 kg a Japonec na 135 kg. Na Zdražilu čekal ještě jeden pokus, číslice na světelné tabuli ukazovaly, že na čince je 137,5 kg. Byl zdařilý a znamenal nový olympijský rekord v trhu a druhé místo po dvou disciplínách. V nadhozu dosud vedoucí Ohuchi odpadl, nadhodil pouze 162,5 kg. Souboj se zúžil jen na Zdražilu, který si bez problémů poradil se základní váhou 172,5 kg, a Kurencova, který na třetí, opakovaný pokus zvedl 175 kg a díky nižší tělesné váze vedl. Zdražila si však nechal naložit rekordních 177,5 kg, které nejdříve nedal a třetím pokusem zvítězil.“ Kurenceva vedl v soutěži Arkadij Vorobjev, který se s prohrou svého závodníka jen těžko vyrovnával. Pokud by se v té době udělovaly medaile za jednotlivé disciplíny, Hans v rámci MS zvítězil v trhu a v nadhozu.

Senzační vítězství Hanse Zdražily na OH v Tokiu v roce 1964 z Hanse udělalo jednoho z nejpopulárnějších sportovců v republice. Hans je dodnes naším nejznámějším vzpěračem i v zahraničí. Není divu, sportovní hodnota výkonu byla na nejvyšší světové úrovni. Vítězství posledním pokusem a ve světovém rekordu je odborníky vysoce ceněno. Hans měl v té době 23 let (*3. 10. 1941). Vrcholem taktiky byla výměna osy činky před 3. pokusem. Hans potřeboval delší časový prostor k soustředění na rekordní váhu 177,5 kg, její zvládnutí by znamenalo zisk zlaté medaile. Trenér Antonín Drešl si všiml, že osa činky je mírně „hozená“. Okamžitě toho ve prospěch Hanse využil a nechal ji vyměnit. Přes ostré protesty A. Vorobjeva, jury nařídila výměnu osy činky. Hans využil delšího odpočinku stoprocentně. Nepodlehl nervozitě v čekání na rozhodující pokus. To byly okamžiky, které z Hanse stvořily génia činky. Světový rekord na 177.5 kg mu zajistil zlaté medaile z OH a tím i z MS, které bylo prvně v historii jeho součástí.

V termínu 26. – 28. 6. 1964 se v Moskvě konalo mistrovství Evropy, Hans zde s Viktorem Kurencevem prohrál o 20 kg, za necelé 4 měsíce se o tento rozdíl zlepšil a Viktora překvapivě porazil.

Hans se stal po Jaroslavu Skoblovi naším druhým olympijským vítězem ve vzpírání. Skobla zvítězil v Los Angeles (1932) v těžké váze výkonem 380 (112.5, 115, 152.5). Do trojlístku olympijských vítězů vstoupil v roce 1980 (Moskva) Ota Zaremba, který zvítězil v HK do 100 kg výkonem 395 (180, 215).

 

Karel Prohl

 

3. pokus v trhu
3. pokus v trhu 3. pokus v trhu
Hans v olympijské vesnici
Hans v olympijské vesnici Hans v olympijské vesnici
Hans Zdražila
Hans Zdražila Hans Zdražila
Na stupních vítězů
Na stupních vítězů Na stupních vítězů
Na titulní straně prestižního IRON MANu
Na titulní straně prestižního IRON MANu Na titulní straně prestižního IRON MANu
Soustředění před vítězným pokusem
Soustředění před vítězným pokusem Soustředění před vítězným pokusem
Trh 137,5 kg
Trh 137,5 kg Trh 137,5 kg
Vítězný pokus
Vítězný pokus Vítězný pokus
Výměna osy činky
Výměna osy činky Výměna osy činky