Odkazy

Mezinárodní federace vzpírání (IWF) napsala každému ze svých 193 členských federací přísné varování, opakování dopingových problémů z minulosti by mohlo mít pro tento sport „neodvolatelné“ důsledky.

„Náš boj proti dopingu za čisté vzpírání nikdy neskončí,“ říká Tamás Aján, prezident IWF, v dopise všem členským federacím, který rovněž podepsal generální tajemník IWF Mohammed Jalood.

Před dvěma měsíci náš sport slavil, když Mezinárodní olympijský výbor (IOC) zrušil status „podmíněného začlenění“ v programu následujících olympijských her.

Před OH v roce 2016 bylo odhaleno 49 dopujících vzpěračů z předešlých dvou olympijských her. Do dnešního dne se jejich počet zvýšil pravděpodobně na konečných 55 případů. 

Rozhodnutí z 26. 3. 2019 nechat vzpírání v programu OH i pro léta 2020 a 2024 bylo učiněno výkonnou radou MOV po tom, co IWF upevnila svůj postoj proti dopingu řadou radikálních změn, zejména přijetím nového olympijského kvalifikačního systému, který dokáže odměnit „čisté“ národy.

Jednou z podmínek byla dohoda předat anti-dopingový program do rukou Nezávislé testovací agentury (ITA). Jednání s touto agenturou probíhalo v termínu listopad 2018 – 7. květen 2019, kdy byla dohoda o spolupráci podepsána. 

Následně IWF odeslala výše zmíněný dopis všem členským zemím, který není jen reakcí na konkrétní požadavky MOV, ale IWF chce tímto dopisem zopakovat národním federacím nutnost kulturní změny v otázce dopingu. Pokud v našem sportu bude docházet k dalším hrubým přestupkům v této oblasti, důsledky pro nás budou velmi vážné a neodvolatelné. Dostali jsme poslední šanci a musíme ji využít.

„Proto se obracíme na vás, naše národní federace s tímto varováním, musíte učinit vše, co je ve vašich silách, abyste přísně dodržovali antidopingovou politiku IWF a vyhnuli se výskytu ADRV (dopingových přestupků) mezi vzpěrači vaší země. Spoléháme na vaši spolupráci a integritu."

(Volně přeloženo z článku Briana Olivera z 26. 5. 2019na insidethegames)

 

Karel Prohl