Odkazy

V USA se doping může stát trestným činem. Dne 12.6.2018 byl předložen návrh zákona, který počítá s tím, že za prokázané užití dopingových přípravků na mezinárodních soutěžích bude hrozit pokuta do výše 250 000 dolarů a až desetileté vězení. Podobné zákony už podle agentury AP platí například v Německu, Itálii nebo Keni. Američtí zákonodárci hodlají postihovat výrobu, rozšiřování i užívání zakázaných látek. Zákon se vztahuje na všechny mezinárodní soutěže, tedy i mimo území USA; stačí, aby se závodu účastnili alespoň čtyři sportovci z USA a reprezentanti minimálně tří dalších zemí.

 

IWF oznámila, že Turecko, Arménie a Ázerbájdžán plní své závazky ohledně boje proti dopingu a to je důvod ke snížení jejich trestu. Turecko se může zúčastnit mezinárodních mládežnických akcí od 11.6.2018, juniorských a seniorských od 19.6.2018. Arménie a Ázerbájdžán mají povolen návrat do mezinárodních akcí mládeže od 19.6.2018, juniorů a seniorů od 19.8.2018. Všechny tři země se budou moci zúčastnit soutěží, včetně letních olympijských her mládeže v Buenos Aires v říjnu. IWF uvedla, že splnili řadu podmínek týkajících se jejich antidopingové činnosti, včetně zaplacení poplatku ve výši 50 000 dolarů světovému řídícímu orgánu jako "příspěvek na vylepšenou antidopingovou činnost IWF v zemi". Ostatní práva zůstávají pozastavena, včetně práva organizovat akce IWF a zúčastnit se kongresu IWF.  Rovněž zůstávají vyloučeni z financování rozvoje, s výjimkou antidopingových seminářů. Tresty pro zbývajících šest potrestaných zemí zatím zůstávají v platnosti (Rusko, Kazachstán, Bělorusko, Ukrajina, Čína, Moldávie).  

 

Ilya Ilyin (KAZ) se připravuje na olympijské hry v Tokiu (2020). Dne 10. 6. 2018 mu uplynul dvouletý trest za dva dopingové případy z OH 2008 a 2012. Je v plné přípravě a v září bude startovat na národním šampionátu, momentálně na tréninku zvládl 172 kg v trhu a 212 kg v nadhozu. Váží kolem 100 kg a předpokládá, že to bude hranice nové hmotnostní kategorie, které IWF vyhlásí pravděpodobně na kongresu začátkem července při MS juniorů v Taškentu. Vzpěrači Kazachstánu patří mezi největší dopingové hříšníky. To je důvod, proč mohou pro OH 2020 vybojovat pouze jedno místo pro ženu a jedno místo pro muže. Rozhodně nebude mít nominaci zcela jasnou. Konkurence v reprezentačních družstvech Kazachstánu je obrovská, stačí připomenout olympijského vítěze z Ria Nijata Rahimova (HK 77 kg) a další 4 bronzové a jednu stříbrnou medaili, které Kazaši na OH v Riu vybojovali. 

Prezidentský pohár WR 246 kg

Ilya Ilyin 2015 - Prezidentský pohár WR 246 kg

 

Karel Prohl